Reportáž: Jarní horolezecká snídaně s Dellem

Společnost Dell ve spolupráci s firmami Intel, Kerio a Symantec uspořádala 28. 3. 2012 technicko-obchodní prezentaci, na které se svými partnery vystoupal s portfoliem úložišť a novou generací serverů PowerEdge až na vrchol.

Reportáž: Jarní horolezecká snídaně s DellemU vstupu dostal každý účastník výstupu na vrchol s Dellem potřebnou výbavu a svačinu. Stanislav Hájek, channel marketing manager, a Ondřej Bačina, enterprise brand manager a vedoucí výpravy vítají účastníky.

Ondřej Bačina, enterprise product manager společnosti Dell a vedoucí výpravy, začal celé své vystoupení videem s podtitulem „Race to the top“ aneb výstup na vrchol. Připomněl partnerům řadu akvizic Dellu v posledních měsících, ale také loni otevřené vývojové centrum v Santa Claře a novou softwarovou divizi.

Stanislav Hájek, channel marketing manager, Ondřej Bačina, enteprise product manager DellPo něm převzal slovo Petr Hanovec, Dell business unit manager, který přítomným partnerům a zákazníkům představil společnost DNS, jež se stala nově value added distributorem Dellu. Více se o roli jeho týmu dočtete v samostatném rozhovoru.

Workshop pokračoval vysvětlením technologie FluidData, kterou přinesly úložiště Compellent a EqualLogic, rychle ji však adaptují ostatní storage v portfoliu. Ondřej Bačina její funkčnost a způsob ukládání dat vysvětlil za pomoci lahve v ruce: FluidData dokáže podobně jako tekutina (anglicky fluid) dokonale vyplnit veškerý prostor a umí se přizpůsobit konkrétním podmínkám.

Poté dodal čísla od analytiků, která tvrdí, že 28 % datových polí je nevyužitých, 46 % času IT stráví provisioningem, migrací a zálohováním, 90 % dat se uloží bez dalšího využití a z využitých dat se k 65 % přistoupí pouze jednou.

Novinky v EqualLogicu

Nové 10Gbitové modely úložišť EqualLogic PS6110 a PS4110 již disponují funkcemi enterprise storage, jsou však cenově pozicované mezi mid-range. Výhodou EqualLogiku je podle Bačiny schopnost spojit SAN napříč svými jednotlivými generacemi a tvářit se jako jeden celek vůči serveru. Do PS6110 se vejde 24 3,5“ disků a imenší verze PS4110 má funkci cache to flash a v případě výpadku napájení nepotřebuje baterii.

Seamus McMillen, regionální obchodní ředitel společnosti SonicWallOba modely mají jak konektor RJ-45, tak SFP + port pro připojení optikou. Nově přidaný přepínač přímo na řadiči navíc umožňuje snížit počet zapojených kabelů na polovinu. Dalším prodejním argumentem může být software Host Integration Tool pro Microsoft v 4.0, Linux v 1.1, VMware a nástroj pro správu SAN Headquarters, které jsou dodávány v ceně úložiště.

Následně Ondřej Bačina představil řešení DR4000, které při zálohování využívá deduplikační technologii Ocarina získanou nákupem zhruba před rokem.

Po přestávce vystoupil Seamus McMillen, regionální obchodní ředitel společnosti SonicWall, jejíž akvizici Dell oznámil minulý týden, a seznámil přítomné partnery a zákazníky s portfoliem a příležitostmi, které jim spojení firem přináší.

1. výškový tábor PowerEdge

Po založení prvního výškového tábora pod vrcholem se pokračovalo prezentací nové generace serverů Dell PowerEdge, kterou naleznete poprvé také v češtině na partnerském portálu PartnerDirect.

12. generace je postavena na procesorech Intel Xeon E5-2600 a z řady PowerEdge C přebírá maximální počet paměťových slotů a disků včetně technologie Fresh Air, která umožňuje provozovat datová centra na technologiích Dell bez klimatizace.

Nové PowerEdge mají opět z obou stran madla pro snadnou instalaci a beznástrojové ližiny pro zasazení do RACK. Servery jsou polepeny QR kódy, po jejichž přečtení aplikací v mobilu se otevře web s  praktickými informacemi a videi o daném modelu. Před instalací je proveden update firmwaru a BIOS Out Of Band. Instalace operačního systému pak probíhá přes Unified Server Configurátor bez potřeby dalších médií.

Hojná účast na pražské snídani s DellemPřes LifeCycle Controller si vybere správce RAID, nainstaluje systém a může jej začít monitorovat a spravovat. Pro tyto účely je 12. generace vybavena monitoringem bez potřeby agenta, a tím pádem bez omezení na OS či hypervizor. Systém dokáže odeslat upozornění e-mailem přímo od řadiče iDRAC na konzoli podle volby, popř. odeslat upozornění protokolem SNMP. Dedikovaná flash paměť navíc sbírá informace o konfiguraci a všech změnách a poskytuje potřebný přehled při servisních zásazích.

S novými servery přichází také nová generace softwaru OpenManage Essentials pro monitoring sítě, úložišť a serverů. Spotřebu elektrické energie v datovém centru lze pak monitorovat přes nově představený OpenManage Power Center.

Příležitostí v oblasti síťových produktů je podle Ondřeje Bačiny fakt, že klienti začínají zaměřovat na 10GBit technologie a přitom jimi často zatím nedisponují. Nové PowerEdge umožňují výměnu síťové karty (1GB, 10GB nebo CNA). Funkce NPAR pak dokáže na 10GB konektivitě virtualizovat až čtyři síťové adaptéry.

Servery lze osadit až 26 pevných disků do 2U jednotky a 10 disků do 1U jednotky. SSD disky jsou navíc díky nové technologii Inte Direct I/O zapojeny do PCIe přímo bez potřeby čtení z RAM. Technologie CacheCade dovoluje pracovat s SSD jako s cache pro čtení, což umožňuje zvýšit počet transakcí při snížení latence.

Těsně pod vrcholem

Po druhé přestávce a v druhém základním táboře Ondřej Bačina představil nový monitoring přes vCenter Plug-In pro VMware. Všechny servery Dell 12G mají redundantní hypervizory a lze do nich zasadit PCIe karta pro akceleraci VDI.

„Těsně pod vrcholem“ pak Bačina představil jednotlivé modely nových serverů a možnosti jejich konfigurace. Vybavení partneři již mohli směle pokračovat ve svém obchodním výstupu až na vrchol.

Petr David, SymantecZ partnerských výrobců pak za Symantec vystoupil Petr David, který má na starost Backup Exec 2012, a představil funkce v nové generaci. Hlavními změnami je nové uživatelské rozhraní (grafické i příkazový řádek), jednoduché spojení virtuálních a fyzických prostředí, snadné disaster recovery, zjednodušené licencování a přibyla možnost lépe zálohovat do cloudu (privátních i veřejných). Backup Exec 2012 je dostupný jako software, HW zařízení nebo z cloudu.

Za Kerio prezentovali Marek Švec a Michal Hebeda. S partnery probrali výhody spolupráce a produktové portfolio. Michal Hebeda pak partnerům představil konkrétní možnosti řešení Kerio Control a vysvětlil jeho rozdíl oproti základnímu firewallu (správa uživatelů, unifikovaná bezpečnost, řízení šířky pásma, integrované VPN, web content filter). Pro sdílení souborů a spolupráci pak Kerio nabízí Workspace.

Po úspěšném výstupu na vrchol pak Dell pozval partnery i zákazníky na společný oběd, který si mohli zaslouženě užít na jarním slunci.


Workshop očima účastníků

Naše firma se dlouhodobě specializuje především na produkty Dell. Všechny zprávy o akvizicích zajímavých řešení nebo významných novinkách zejména v řadách enterprise produktů (servery, storage, networking) proto mají pozitivní dopad i na naši konkurenceschopnost. Za nedílnou součást portfolia Dellu považujeme i nenucený osobitý humor pana Bačiny, s jakým dokáže svému publiku p(r)odat novinky nejen na veřejných prezentacích, ale i během schůzek při realizaci projektů u našich zákazníků. Jsme proto rádi, že stoupáme ‚to the top‘ právě s Dellem,“ říká Jan Ježek, Bcom.

Organizace školení byla jako vždy bezchybná. Vzhledem ke kvalitě a obsahu celého školení, může naše společnost prezentované novinky ihned začít nabízet zákazníkům a podat jim kvalitní informace o těchto produktech,“ zhodnotil stručně Jakub Novák, ITfriend.cz.

Myslím, že partneři Dellu jsou již tradičně zvyklí na vysokou kvalitu prezentací zástupců Dellu a ani toto školení nebylo výjimkou. Zdá se, že cílem je zaujmout, pobavit a předat co nejvíc informací, což zní sice logicky, ale není to vždy běžnou praxí. Jelikož jsem dříve pracovala v agentuře pořádající konference, tak jsem jich zažila desítky a  lze tedy srovnávat.

Mezi takové prezentace lze zařadit i tu, která zazněla na této poslední Snídani s Dellem z úst Ondřeje Bačiny. Přestože jsme již o serverech 12. generace slyšeli několikrát, protože jejich release byl původně naplánován dříve  a tudíž se i předchozí školení tímto tématem zabývala, tak žádná z prezentací určitě nenudila. Kvalitu jeho prezentací umocňuje určitě i fakt, že jeho práce je pro něj koníčkem, enterprise produkty ho prostě baví a je hrdý na to, že může předvádět ty nejlepší technologie. Vkládá tak do toho kus sebe, svůj zápal a nadšení a to je znát.

Z pohledu partnerské firmy společnosti Dell mohu jen říct, že jejich prezentace jsou nejen kvalitní, zábavné, nenudící, plné zajímavých informací, ale též pro spolupráci motivující. A z každého takového školení, které je samozřejmě výsledkem práce vícero lidí, odcházím vždy s pocitem, že Dell rozhodně prodávat chceme.

Vzhledem k zaměření naší firmy je pro nás téma 12. generace serverů a fluid data velmi zajímavým tématem a nasazení nové generace již delší dobu netrpělivě očekáváme. No kdo si počká, ten se dočkáJ.

Jako partnera Dellu nás jejich nové technologie i nové akvizice (jako teď v případě SonicWallu) vždy těší i z toho pohledu, že naše společnost se snaží provozovat své služby na nejnovějších technologiích, a poskytovat tak co nejkvalitnější služby,“ uvedla Olga Motlíková ze společnosti 1st ART Studio.

29. 3. 2012 jsem se jako partner firmy Dell zúčastnil i s jedním ze svých zákazníku Snídaně s Dellem v Brně. Nutno říct, že enterprise manager Ondřej Bačina měl opravdu co představovat. Nová generace serverů rozhodně nenabízí jen kosmetické úpravy. Nové funkcionality iDrac 7.0, nová architektura procesorů Intel, technologie chlazení Fresh Air, výměnné síťové rozhraní zaujaly snad každého. Nové servery umožňují návrhy řešení respektující současné trendy, především virtualizaci a cloudová řešení, a jsou tak vhodným stavebním prvkem pro firmy, které nabízí svým zákazníkům realizaci takovýchto projektů. Komplexnost řešení ještě umocnily představené akvizice firmy Dell v oblasti networkingu, zálohování, bezpečnosti a deduplikace.

Závěrem lze asi konstatovat, že akce byla nadmíru úspěšná a vzbudila velký zájem jak u partnerů firmy Dell, tak, jak mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, i u koncových zákazníků,“ shrnul Vítězslav Venglář ze společnosti HCV Group.


Koncepce školení Dell

Obchodně cílené snídaně s Dell se konají vždy v Praze, Brněm případně Bratislavě. Technické semináře se zabývají problematikou virtualizace a storage. Certifikační semináře jsou zaměřené na znalosti produktů EqualLogic a Compellent. Dell pořádá také interaktivní seminář "Jak prodávat řešení Dell".

První dva semináře jsou zdarma, třetí je placený. V rámci specializace v partnerském programu lze absolvovat certifikace on-line. Za účast na všech školeních jsou partneři také odměňováni v rámci osobní motivace na www.delldreamteam.cz.

Zdroj: ChannelWorld
Galerie
Komentáře