Reportáž: Intel Channel 2010

Novinky v desktopových a mobilních platformách, ale i řadu příležitostí v oblasti služeb představili zástupci Intelu na konferenci Intel Channel 2010.

Reportáž: Intel Channel 2010Po ohlášení nových produktů na Intel Developer Foru 2010 a strategie na Intel Solution Summitu 2010, připravil Intel po celém světě přes čtyři stovky konferencí, na kterých seznámil své prodejní partnery s novinkami a plány na regionální úrovni. Mezi zastávkami nechyběly ani Praha, Brno a Bratislava. Přinášíme vám přehled toho nejzajímavějšího.

V Praze uvedl partnerské setkání Tomasz Klekowski, manažer Intelu pro střední a východní Evropu.  Jendou z nejdůležitějších novinek, kterou představil, je změna partnerského programu Intelu. Kromě integrátorů jsou do něho nově zahrnuti prodejci nabízející produkty s řešením od společnosti Intel. Výrobce tedy nebude podporovat pouze partnery, kteří počítače sami sestavují, ale i ty, kteří  pouze prodávají hotové produkty třetích stran. Rozšíření programu se přitom týká i všech nových zařízení disponujících technologiemi Intelu. Výrobce tak reaguje na zvýšenou poptávku po noteboocích, ale i nástup nových platforem jako jsou chytré telefony, tablety a další.

Konference Intel Channel 2010 zavítala také do Brna.V našem regionu byl už program spuštěn a registrovat se do něho můžete prostřednictvím stránek Intel Technology Provider. Při registraci nezapomeňte uvést výběr pro ČR a informace se vám zobrazí v lokalizované podobě. Původní Channel program pro integrátory a assamblery pokračuje na adrese www.intel.com/reseller a nabízí nově například Sales Tool Store určené k bezplatnému objednávání  marketingových materiálů. Zaregistrovat se můžete dle své specializace i do obou programů najednou (doposud tak učinilo přes pět desítek tuzemských partnerů). Pokračuje i oblíbený program Flex+.

Tomasz Klekowski samozřejmě nezapomněl připomenout poslední úspěchy výrobce: „Intel provedl nejrozsáhlejší obnovu platforem ve své historii. Během třech měsíců uvedl na trh nové procesory pro stolní počítače, notebooky i servery. Využijte příležitosti nabídnout svým zákazníkům úsporná a efektivní řešení spolu s námi.“

Mezi novými technologiemi následně vyzdvihl novou rodinu procesorů  Xeon založenou na platformě Nehalem. „Serverové procesory Intelu nyní umožňuji takové úspory, že se vyplatí jejich nákup už kvůli snížení provozních nákladů. A jelikož firmy v posledních dvou letech obnovu svého IT v mnoha případech odkládaly, otevírají nám nové technologie zajímavé obchodní příležitosti,“ uvedl na závěr.

Intel a desktopy

Vlastimil Maar, channel manažer společnosti Intel pro ČR a SR, navázal prezentací zaměřenou na desktopy. V úvodu připomněl Tick-Tock model uvádění nových technologií výroby. Aktuální procesory Intel jsou postaveny na 32nm technologii, což umožňuje levnější výrobu i nižší spotřebu čipů. Výhody platformy Nehalem reprezentují i další technologie jako Intel Turbo Boost, Hyper-Threading technologie, Dynamic Power Management nebo Smart Cache (chytrá vyrovnávací paměť).František Fait a jeho demo show.

Intel uvedl na trh jako první procesory s integrovanou grafikou a PC s tímto čipem doporučuje směřovat především k zákazníkům v domácnostech, kteří jsou orientovaní na multimediální zábavu. Integrovaný čip je optimalizovaný například pro přehrávání HD blu-ray filmů, nebo online hry. Jeho výhoda spočívá především v nižší spotřebě a ceně. Že je řešení skutečně funkční předvedl František Fait, technický specialista společnosti Intel, na 3D leteckém simulátoru Hawx. Zahrál si ho před zraky účastníků bez problémů.

Zcela jiný segment zákazníku by měly oslovit nejvýkonnější PC sestavy na trhu osazené procesorem i7 980x. Zákazníky pro tyto stroje doporučil Vlastimil Maar hledat mezi náročnými uživateli (renderování, střih videa, práce projektantů, aplikace jako např. AutoCAD ad.). Procesor je odemčený pro over-clockery a stejně tomu bude i u dalších třech produktů této řady, které plánuje Intel uvést v následujícím čtvrtletí.

V oblasti entry level PC zmínil úspěch procesoru Atom. Spolu s analytiky výrobce očekává další nárůst prodeje produktů s tímto čipem. Ty se budou dále diferenciovat. „Není třeba sklouznout v prodejním kanále přímo ke spotřební elektronice. Atom se uplatňuje například v registračních pokladnách nebo specifických průmyslových řešeních,“ připomněl Vlastimil Maar.

Základní desky dostupnější

František Fait seznámil partnery s aktuální nabídkou základních desek a novinkami v technologii V-Pro. Na trh přicházejí MiniITX desky, které budou podporovat procesory Core i3 a Core i5. Formáty PC miniITX tedy dále nebudou omezeny pouze na procesory Atom. Nové desky ve všech kategoriích už nakoupíte pouze s podporou DDR3.

V každé kategorii bude jedna deska, kterou budou mít distributoři vždy skladem. Změnou zaměření z dřívějších 58 desek, dosáhnou lokální partneři bezproblémové dostupnosti, a také lepší ceny, “ vysvětlil výhody aktuální strategie výrobce v prodejním kanále František Fait.


Které základní desky pro garanci dostupnosti Intel vybral? (za kategorií následuje formát a název):
Essential - mini-ITX D510MO (od července D525)
Classic – uATX DH57DD (dostupná v druhé polovině roku 2010)
Executive – mini-ITX DQ57TM
Media – uATX DHTC a mini-ITX DH57JG
Extreme – ATX DP55KG


Vydělávejte na vzdálené správě

Na dotaz Franiška Faita, kdo zná technologii vPro, odpovědělo pozitivně více partnerů, než v předešlých letech, ale stále se nejednalo ani o desetinu přítomných. Jde přitom o zajímavé řešení pro vzdálenou správu, které je postaveno na hardwarových komponentách Intelu a příslušném softwaru. Oceníte ho zejména jako poskytovatelé služeb v oblasti správy PC vašich klientů.

Technologie spolupracuje s procesorem, čipsetem a síťovou kartou. Procesor v síťové kartě je nadřazen a jeho prostřednictvím může správce předávat příkazy na dálku. Další podmínkou pro vPro je software, který ho umožní ovládat. Intel v této oblasti nabízí i nástroje zdarma s možností dalšího přizpůsobení (vyzkoušejte například IT Director). Technologie vPro je aktuálně ve své šesté verzi. Ta poprvé v historii umožňuje hardwarovou KVM kontrolu prostřednictvím integrovaného KVM switche. František Fait demonstroval fungování pomocí nástroje VNC. Mimo jiné připomněl užitečnou možnost přesměrování DVD mechaniky na správcův počítač, ze kterého je v případě potřeby možné nainstalovat operační systém.


Systémy podporující technologii VPro vyrábí aktuálně všichni přední PC výrobci. Pokud vás technologie zaujala, aktuálně běží program pro podporu jejího prodeje. Na desku s VPro do konce července můžete získat slevu až 20 dolarů.


S modelem pro poskytování řízených služeb (managed services) VPro seznámil partnery Petr Ulvr: „Využijte vaše techniky ke generování obratu. Pokud se staráte o IT vašeho zákazníka, položte si otázku, kolik vás to stojí a nabídněte hardware podporující vPro. Zlevníte tak službu pro klienty a zvýšíte svůj zisk. Zároveň u zákazníků zrychlíte čas odezvy a zbavíte jich delších výpadků. Vzdálená správa vám umožní zvýšit i počet firem, které dokážete za stávajícího stavu obsloužit,“ shrnul hlavní argumenty, proč je technologie pro poskytovatele služeb zajímavá.Na Intel Channel 2010 nechyběly ani prezentace výrobců a distributorů.

Zkušenosti od nás i ze zahraničí ukazují, že výšená investice do hardwaru vPro (řádově o stovky až tisíce korun více) přináší poptávané benefity zákazníkům i poskytovatelům. Častou otázkou ale zůstává způsob platby. Modelů je zatím více, nejčastěji se zatím uplatňují paušální poplatky za různé úrovně nabízených služeb. Pro zkušenosti přitom nemusíte chodit daleko, v České republice již standardně nabízí služby vPro například Autocont.

Další prezentovanou technologií byl Intel Anti Theft. Konkrétní řešení nabídnou až jednotliví výrobci, nicméně obecná idea systému spočívá v tom, že pokud je notebook ukraden nebo ztracen, dostane „pilulku smrti“ a zloděj se už nikdy nedostane k citlivým datům vašich klientů. Následoval také bližší pohled na novinky v oblasti serverů a mobilních řešení.

V oblasti notebooků zaujala čerstvá novinka s názvem Intel Wireless Display určená pro bezdrátový přenos obrazu displeje na televizi.  Vše, co k tomu potřebujete, je notebook podporující tuto technologii a jednotku pro připojení k televizi (tu již připravil Netgear). Dell, Toshiba a Sony v první polovině roku představili první modely notebooků a podle vyjádření Jiřího Horáka z Toshiby, který se zúčastnil akce jako partner a přednášející, bude cena modelů vybavených touto technologií pouze o zhruba 20 dolarů vyšší oproti běžné nabídce. Při současné ceně 99 dolarů za potřebný adaptér tedy funkci nabídnete zákazníkům se zvýšenými náklady kolem 2 tisíc korun. Očekávaná dostupnost prvních modelů a zejména adaptéru spadá na začátek druhé poloviny letošního roku.

Digitální školství

Intel spolupracuje s partnery na využítí příležitosti, kterou nabízí snaha národních vlád i jednotlivých škol o rozvoj ICT gramotnosti a popodru znalostní společnosti. Pavel Kubů, manažer pro oblasti školství a zdravotnictví, připomněl bariéru nízké ICT gramotnosti některých učitelů, stejně jako existenci zářných příkladů škol, kde probíhá one-to-one computing (každý žák má svůj počítač), případně vznikají  digitální hnízda (ICT laboratoře). Obchodní partneři mohou zajišťovat nejen dodávky, ale také správu a informační bezpečnost (zajistit aby se studenti věnovali výuce i v režimu online).

Classmate PC 2 míří do českých školPříležitostí je přitom více než dostatek. Z fondů Evropské unie české školy aktuálně čerpají 4 miliardy korun, které mohou využít na zkvalitění výuky mimo jiné i prostřednictvím nákupu ICT technologií dle svého uvážení. Pavel Kubů proto prezentoval jeden ze způsobů, jak jim pomoci. Tím je nový model Classmate PC.

Poslední verze Classmate PC přináší dotykovou obrazovku, která je větší než u původního modelu, výkonnější platformu, Intel Atom 450 nebo 250 GB HDD se zvýšenou ochranou. Vyvinutý byl podle potřeb nejmladších studentů (1. stupeň). Je tedy odolnější proti pádu i polití nápojem. Disponuje praktickým držákem a řadou aplikací v ceně produktu – e-reader mode, webkamera, digitální psaní, nebo například aplikací proti zcizení, která je určená administrátorům. Pro více informací o produktu a přehled lokáních OEM partnerů zamiřte na www.classmatepc.com. Intel již nové Classmate PC v českých a slovenských školách vyzkoušel v pilotních projektech a setkal se s pozitivním ohlasem. Zájem, který se s předchozí verzí na rozvinutých trzích nedostavil, by mohla povzbudit i úzká spolupráce Intelu se společností SmartBoard a poskytovateli vzdělávacího obsahu.

Školení prodejců online

Poslední přednášející z týmu Intelu Martin Vařbuchta představil program pro školení prodejců v retailových obchodech. Program se snaží motivační, zábavnou a didakticky propracovanou formou zprostředkovat prodejní argumenty, znalosti a dovednosti, které pomohou prodejcům uspokojit zákazníka a jeho případné dotazy. Online školení, které bylo dříve dostupné pouze zaměstnancům velkých retailových řetězců, výrobce nyní nabízí i všem registrovaným prodejcům (Channel CZ, Channel SK) v kamenných obchodech, kteří jednají se zákazníky.

E-learningové školení najdete na webových stránkách Retail Edge. Dostupné je v českém jazyce (s rozšířenými materiály v angličtině) a za každé absolvované školení můžete získat cerftifikaci i body s možností výběru dalších odměn. Pro účastníky Intel konference navíc platí motivační akce, kdy každý uživatel, jež dosáhne 5 000 bodů, získá poukázku na odběr pohonných hmot nebo na nákup v obchodech Tesco.

Zdroj: ChannelWorldKomentáře