Reportáž: HP s partnery podporuje růst SMB

Při příležitosti představení řešení pro malé a střední firmy uspořádala společnost HP konferenci v Ženevě. Jakou strategii HP zvolilo a jak chce do programu pro SMB zapojit partnery?

Reportáž: HP s partnery podporuje růst SMBSe slovy „Power your dream“ zahájila konferenci Lisa Wolf, EB/ESSN SMB marketing and strategy lead v HP, při představení nové strategie a produktového portfolia zaměřeného na malé a střední podniky. O partnerské strategii v prodejním kanále mluvila Barbara Hallmans, ESSN converged infrastructure and cloud channel manager v EMEA.

Se slovy „Power your dream“ zahájila konferenci Lisa Wolf, EB/ESSN SMB marketing and strategy lead v HP, při představení nové strategie a produktového portfolia zaměřeného na malé a střední podniky. Řešení má firmám pomoci se snížením nákladů, identifikací příjmů a dalšího růstu při zvládnutí každodenních výzev, se kterými se SMB podniky potýkají.

V rámci SMB strategie HP podnikům integruje kompletní portfolio, možnosti financování a partnerství s dalšími výrobci a partnery. Nezapomíná se na cloud. „Cloud není hype, pro SMB je to velmi praktická věc. Žádná firma dnes kvůli cloudu nevyhodí své IT oddělení, protože existuje dostatečné množství hybridních modelů pro propojení on-premise řešení s cloudem,“ obhájila Lisa Wolf budoucnost IT oddělení v SMB.

Snížení rizika přerušení provozu a vyšší ochrana firemních dat

Lisa Wolf, EB/ESSN SMB marketing and strategy lead v HPPro malý podnik může být jakýkoliv výpadek v IT kritický a znamenat i bankrot. Pro ochranu dat a jejich obnovu po pádu nabízí HP trojici řešení. Tzv. HP Business Risk Mitigation postavené na konvergované infrastruktuře zahrnuje servery, datová úložiště, síťové prvky, software pro správu, počítače a tiskárny. Podle IDC dokáží snížit dobu zálohování o 90 % a zrychlit obnovení systému až o 87 %.

Prostřednictvím konsolidace vybavení kanceláří HP Branch Office Consolidation (servery, úložiště, administrační software, PC a tiskárny) mohou firmy podle IDC při snížit náklady na správu IT až o 30 %. Trojici řešení uzavírá HP PC Backup Services pro zálohování a obnovu dat.

Ve spolupráci s Microsoftem HP postavilo tzv. AppSystem řešení pro business intelligence v SMB. Systém je navrhnut pro běžně používané aplikace jako Windows Server, SQL Server a Sharepoint Server. Vše je integrované do jednoho řešení, které mohou partneři u klienta nasadit za méně než 1 hodinu.

Jak zvýšit produktivitu IT zaměstnanců

V malých a středních firmách funguje v IT oddělení většinou jeden zaměstnanec, který má na starost vše. HP se zaměřilo na nabídku produktů, které mají pomoci zvýšit jejich produktivitu. S tímto záměrem výrobce navrhnul konvergovaný systém HP E5000 – podnikové řešení pro Exchange 2010.

Pro správu dat HP představilo nízkonákladové datové úložiště P2000 G3 s podporou VMware API Array Integration. Zjednodušený management virtualizace má výrazně zrychlit vytváření virtuálních strojů.

Jako škálovatelné řešení cenově zacílené na SMB pak HP nabízí servery ProLiant ML110 G7 a DL120 G7. Nižší verze zvládne základní kancelářské aplikace, menší databáze a on-line komunikaci. DL120 G7 je pak navržen pro provoz dedikovaných aplikací (webů, tiskových/souborových úloh apod.).

Pro sítě v malých a středních firmách HP uvedlo rodinu energeticky úsporných plug and play switchů HPV1410 (ve 8, 16, 24, 24+2Gb portových variantách). S cenou pod 20 dolarů za port můžete nyní nabídnout HP V1810-48G se 48 porty a možností správy přes webové rozhraní. Na přepínače se vztahuje doživotní záruka.

Bez partnerů to v SMB nejde

O partnerské strategii v prodejním kanále mluvila Barbara Hallmans, ESSN converged infrastructure and cloud channel manager v EMEA. HP podle ní potřebuje partnery pro napojení především na menší zákazníky a startupy v oblasti cloudu. Hlavní příležitostí pro partnery jsou tedy především malé či začínající podniky a dále transformace a modernizace SMB firem.

Barbara Hallmans, ESSN converged infrastructure and cloud channel manager v EMEAPodle Barbary Hallmans bude hybridní cloud nejčastěji nasazovaným modelem – přenesením do cloudu pouze některých aplikací, které mohou ušetřit prostředky, ale přitom neobsahují klíčová data podniku.

Partner se má podle HP stát především důvěryhodným poradcem (trusted advisor) podniků. Myšlenkou dlouhodobého partnerství s HP je možnost postupného růstu až na úroveň, kdy partner dokáže dodat kompletní řešení HP konvergované infrastruktury od serverů, přes storage, software, až po síťové řešení.

Podnikatelský model pro partnery může nabývat z pohledu HP tří stupňů. Klasičtí reselleři budou přeprodávat infrastrukturu, software a služby (vytvoření privátních cloudů nebo využití cloudů výrobců). Agregátoři zkombinují řešení více výrobců a budou je řídit s jednotným SLA a účtováním a poskytovatelé mohou prodávat vlastní cloudové služby.

Dnes na programu cloud

Cloudové programy HP mají tři základní pilíře: umožnit získat výhodu v podobě cloudových příležitostí (trénink certifikace), vybavit kompletním portfoliem řešení, služeb a softwaru a připravit partnery na transformaci obchodního modelu.

V rámci ESSN (Enterprise Storage, Servers and Networking) partnerského programu se chce HP zaměřit na zvýšení počtu proximity partnerů („obyčejných“ partnerů), odměňování za prodeje napříč portfoliem. Především odměny mají podle Barbary Hallmans motivovat partnery, aby firmám nabízeli kompletní řešení HP. Partneři mohou využít také proplacení 95 % co-marketingových aktivit na konvergovanou infrastrukturu a exkluzivní přístup k produktovým řadám pro ESSN specialisty.

Program prošel zjednodušením ze sedmi specializací na čtyři (viz galerii). Program prošel zjednodušením ze sedmi specializací na čtyři (viz obrázek). Do skupiny systémových specializací nyní spadá Computing Systems Specialist a Converged Infrastructure Specialist. V technologických specializacích jsou pak Enterprise Storage Specialist a komplexní specializace na podnikové sítě, bezpečnost a sjednocené sítě. Partneři také získávají více času na certifikaci.

V certifikačním programu HP ExpertOne, který byl uveden v říjnu 2010, výrobce chystá nové certifikace MASE CI architekt, HP Networking, HP storage a Blade system. Od listopadu bude program rozšířen o cloud.

Od letošního roku se partneři mohou školit v programu Converged Infrastructure Sales Academy, který má pomoci zvládnout přechod z tradičního modelu prodeje na prodej „podnikatelské hodnoty konvergované infrastruktury a HP cloudových řešení“.  Program je otevřen pro resellery i distributory a zahrnuje 2,5 denní trénink s následnými pravidelnými přezkoušeními.

A jaká je role distributorů v této přeměně obchodního modelu? Především VAD mohou postavit vlastní datové centrum a stát se poskytovatelem služeb pro resellery. Mohou také dodávat služby ve veřejném cloudu jako již zmínění agregátoři. Důležitou rolí a podporou resellerů je kromě podpory také poskytování konzultačních služeb a provoz demo centra.

Pohled partnera

V rámci konference vystoupil také jeden ze zástupců partnerů – Anton Loeffen ze společnosti Eshgro. Od roku 2004 společnost poskytuje kritické aplikace z cloudu jako SaaS (software jako služba) podle potřeby klienta (počet licencí na každou aplikaci) bez závislosti na zařízení (PC, Mac, iPad).

Zástupce partnerské společnost: Anton Loeffen ze společnosti EshgroOd roku 2004 vzrostl obrat Eshgra o 750 % na 6,5 mil. eur. Specializuje se především na oblast financí a zdravotnictví.

Podle Antona Loeffena jsou hlavními argumenty pro klienty omezení investic do hardwaru a softwaru vč. údržby a podpory, aktuální technologie, škálovatelnost, platba podle využití a přechod z kapitálových výdajů na provozní. Pro své dodávky partner využívá HP konvergovanou infrastrukturu a další řešení od Microsoftu, Xeroxu, Citrixu a Cisca.

HP investovalo do vytvoření 40 tréninkových center pro začínající podnikatele v rámci programu HP LIFE (learning initiative for entrepreneurs). HP uvádí, že díky programu, ve kterém se zájemci učí, jak nastavit podnikatelský plán a podnikat, vzniklo již na 6 500 nových firem.  Na konferenci vystoupila také jedna z absolventek programu Aissatel Amet. Tato francouzská podnikatelka v oblasti grafického designu prezentovala svůj byznys s tím, že jí LIFE program pomohl pochopit smysl podnikání, nastavit strategii a byznys plán a efektivně spravovat klientské kontrakty.

Zdroj: ChannelWorld
Galerie
Komentáře