Reportáž: Fujitsu Forum 2011 ve znamení změny IT

Konference Fujitsu Forum 2011 se konala ve dnech 9. a 10. 11. v Mnichově. Tentokrát nesla podnázev „reshaping IT“ a hlavní tématem byl cloud, který podle Fujitsu mění vnímání IT jako takového. Přinášíme vám shrnutí toho nejdůležitějšího.

Reportáž: Fujitsu Forum 2011 ve znamení změny ITTisková konference k příležitosti Fujitsu Foruma 2011. Zleva Vice President Datacenter Systems Jens Peter Seick Senior,CEO Rolf Schwirz, CTO Josef Reger.   Do zahájení keynote zbývá 1 minuta.

CEO Fujitsu Technology Solution Rolf Schwirz představil novou vizi společnosti do roku 2015. Výrobce se chce výrazně zaměřit na investice a růst na rozvojových trzích a agresivně vstoupit na trh cloudových řešení. Josef Reger, CTO Fujitsu Technology Solutions, zdůraznil výhody cloudu pro vedení firem. Z pohledu CEO může být vnímán například jako vhodná volba pro startupy s nižšími počátečními náklady a menším rizikem. Pro CIO představuje snazší management a možnosti pro reverzibilní rozhodnutí.

Fujitsu podle Josefa Regera hodlá podporovat především privátní a hybridní cloudový model. V portfoliu tak zákazníci najdou jak platformu jako službu, tak software jako službu a byznys řešení jako službu. V budoucnu chce Fujitsu umožnit běh aplikací třetích stran v cloudu, chystá obchod s aplikacemi pro byznys řešení založených na SaaS (software jako služba) a CRM nástroje jako službu.

Konference Fujitsu Forum 2011 se konala ve dnech 9. a 10. listopadu v německém Mnichově. Tentokrát nesla podnázev „reshaping IT“ a hlavní tématem byl cloudu, který mění podle Fujitsu vnímání IT jako takového.

Partnerskou keynote zahájil Hans-Dieter Wysuwa, senior vice president product sales group Fujitsu Technology Solutions, krátkým připomenutím katastrof, které postily svět v letošním roce a výrazně ovlivnily trh informačních technologií. Následně připomenul sliby, které Fujitsu dalo svým partnerům na loňském ročníku konference. Jedním z nich bylo udržení kontroly partnerů nad svými zákazníky, cenou, smlouvami a nabídkami. To se podle Fujitsu podařilo i přes náročný ekonomický rok splnit.

Hans-Dieter Wysuwa partnery upozornil, že Fujitsu je nyní jediným výrobcem na světě, který nabízí kompletní portfolio produktů pro firmy, od mobilních telefonů a tabletů, až po storage servery a mainframy.  Fujitsu nehodlá žádný segment opustit a chce se zaměřit i na méně „populární“ segmenty.

Například na trhu notebooků je dnes více jak 20 výrobců a marže partnerů je díky silné konkurenci nízká. Méně populární segmenty jsou na tom se ziskovostí lépe. Jako ukázkový příklad zmínil Hans-Dieter Wysuwa prodej faxů, kde je dnes minimální konkurence a marže dosahují slušných hodnot.

Podobně tomu je v segmentu pracovních stanic, kde jsou dnes 3 až 4 výrobci a trh prosperuje. Fujitsu chce do roku 2015 zdvojnásobit až ztrojnásobit počet prodaných pracovních stanic. Pro partnery to znamená rostoucí byznys, který určitě není dobré v brzké době opustit.

Novinky představené na Fujitsu Forum 2011

V rámci konference Fujitsu představilo celou řadu nových produktů. Jednou z nejdůležitějších novinek bylo uvedení první „multi-node“ platformy certifikované pro provoz řešení SAP HANA, určené pro firmy, které potřebují analyzovat velké množství dat, sledovat nové trendy a okamžitě reagovat na měnící se trh. Pro platformu SAP představilo Fujitsu také kompaktní řešení  FlexFrame, které umožňuje společnostem zvýšit výkonnost jejich SAP aplikací.

K novinkám představeným na letošním Fujitsu Foru patří také první profesionální duální displej, který dokáže klasické zobrazení ve 2D a zvládá promítat obraz i ve 3D. Fujitsu s tímto 23 palcovým 3D monitorem cílí především na firmy pracující s grafikou či CAD/CAE nástroji. Díky možnosti zobrazení jak 2D tak 3D obrazu pak nemusí firmy kupovat další monitor, což může znamenat úsporu nákladů.

V rámci konference Fujitsu představilo celou řadu nových produktůRolf Schwirz také v rámci keynote oznámil nový superpočítač PrimeHPC FX10, který díky škálovatelnosti dosáhne teoretického výkonu až 23,2 petaflopů a je adeptem na nejvýkonnějším počítač světa. Dále Fujitsu představilo flexibilní bloky pro vytvoření dynamické infrastruktury v privátním cloudu. Firmy díky tomu získají modulární řešení, které usnadní konsolidaci a případnou restrukturalizaci datových center.

K dalším uvedeným novinkám patří nový operační systém BS2000/OSD pro mainframy ve verzi 9.0, který přinese snadnější management a vylepšené zálohování dat. Systém by měl být dostupný v červnu příštího roku.

Součástí konference bylo také democentrum, kde si mohli návštěvnici prohlédnout nejnovější zařízení z dílen Fujitsu a jejich partnerů. K vidění byly například nové duální 2D/3D monitory či nový tablet Stylistic Q550. Nechyběl ani stánek s novinkami chystanými na příští rok, kde byl k vidění například připravovaný ultrabook, nové notebooky a monitory.

Dvoudenní konference přilákala do Mnichova na 10 tisíc účastníků z řad zákazníků, partnerů, novinářů a analytiků z více jak 80 zemí světa. Krom IT odborníků se mikrofonu ujal také šachový velmistr Garry Kasparov a večerní program zpestřila zpěvačka Anastacia.

Zdroj: ChannelWorld
Galerie
Komentáře