Red Hat Forum 2014 v Praze: Otevřenou spoluprací k inovacím

10. 7. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: ChannelWorld
Společnost Red Hat uspořádala sérii setkání Red Hat Forum 2014, jejichž součástí byla i zastávka v Praze. ChannelWorld byl jejím hlavním mediálním partnerem.

Společnost Red Hat uspořádala sérii setkání Red Hat Forum 2014, jejichž součástí byla i zastávka v Praze. Své hosty pozval Red Hat dne 18. 6. 2014 do pražského hotelu Crowne Plaza, aby je seznámil se svými novinkami a vizemi do budoucnosti. Hlavním tématem letošního turné bylo uvedení nové verze platformy Red Hat Enterprise Linux 7 (RHEL).

Red Hat se pyšní svým výhradním zaměřením na open-source software. V duchu této vlastnosti se neslo již úvodní video, které vyzdvihovalo otevřenost, spolupráci a inovaci. Tato slova ostatně byla leitmotivem celé dopolední keynote.

Tu, před několika stovkami hostů v zaplněném sále, odstartoval krátkým úvodem a přivítáním Chris Rocki, regional manager Red Hatu pro region CEE. S fotbalovým míčem v ruce poukázal na to, že nová verze RHEL byla uvedena se začátkem fotbalového mistrovství světa, stejně jako předchozí verze RHEL 6 před čtyřmi lety.

Chris Rocki také hostům představil Ivetu Babulenkovou, která v Red Hatu od dubna působí na pozici sales a channel manažerky pro Českou a Slovenskou republiku, načež předal slovo hlavní hvězdě dopoledního programu.

Zaplnit propast mezi poptávkou a schopnostmi

Tou byl Jim Totton (na fotografii), víceprezident Red Hatu a generální ředitel divize podnikových platforem, kam spadá právě čerstvě uvedený RHEL 7. Jim Totton odstartoval svou prezentaci popisem své cesty do Mnichova a následně do Prahy.

Poukázal na to, že téměř každý krok jeho cesty, od zakoupení letenky, samotného letu, zamluvení hotelu nebo zavolání taxíku, umožnil open-source software, z čehož značnou část tvořil software dodaný přímo Red Hatem.

Následně přešel k tématu inovační mezery v IT, znázorněné grafem s rozevírajícími se nůžkami mezi poptávkou po inovacích a schopnostmi tradiční IT infrastruktury.

Odpovědí na tento fenomén je podle Jima Tottona koncept otevřeného hybridního cloudu, který v sobě sjednocuje fyzický a virtuální přístup, stejně jako veřejný a soukromý cloud. Ten má umožnit vyvíjení otevřených inovací prostřednictvím spolupráce zapojených firem. Pomoci má i výsledná komoditizace řešení.

Nepřekvapí, že Jim Totton věří, že cesta k otevřeným inovacím vede skrze Open Stack a RHEL, tedy produkty Red Hatu. RHEL je podle něj alternativou k uzavřeným systémům, nenese s sebou žádné licenční poplatky a přináší výhody například v okamžité dostupnosti. Když vyšel RHEL 7, stávající zákazníci Red Hatu jej měli ihned k dispozici, aniž by museli platit jediný dolar navíc. Jim Tottom vyzdvihl i to, že každá verze RHEL má desetiletý životní cyklus.

Svou prezentaci Jim Totton zakončil přesvědčením, že Red Hat disponuje nástroji pro překonání zmíněné inovační mezery a slovy, že budoucnost nikdy nebyla tak otevřená.

Pokračujte na další straně>>

Podstatou Red Hatu je integrace

Následujícím řečníkem byl Phil Andrews, víceprezident Red Hatu pro severní a východní Evropu. Jeho vystoupení navazovalo na Jima Tottona a přineslo praktičtější a bližší vzhled do metod a vizí Red Hatu.

Phil Andrews začal statistikou, která ukazovala, že 80 % podnikových IT rozpočtů spolknout náklady „lights on“, tedy na udržení systémů v provozu, takže zůstane jen 20 % na inovace a transformace. Odpovědí na tuto situaci má podle Phila Andrewse být open-source, který má snížit náklady na údržbu a umožnit větší investice do nových technologií.

Současné podnikové IT se podle Phila Andrewse potýká se třemi zásadními otázkami. První je již zmíněná propast mezi poptávkou po inovacích a schopnostmi tradiční infrastruktury, druhou je tzv. stínové IT, tedy situace, kde jiná oddělení v organizaci obcházejí její IT oddělení a pořizují technologie a služby na vlastní pěst. Třetí je pak, částečně v důsledku právě stínového IT, nepropojenost aplikací, které organizace používá.

Na řečnickou otázku, co s tím, si Phil Andrews odpověděl: infrastruktura, případně platforma jako služba. Podstatnou nabídky Red Hatu je podle něj integrace a co nejširší univerzální řešení, v čemž odkázal na Jimem Tottonem zmíněný koncept otevřeného hybridního cloudu.

ČR druhým nejdůležitějším trhem regionu

Na následující tiskové konferenci s řečníky bylo novinářům s lítostí sděleno, že vzhledem k probíhajícímu tichému období není možno hovořit o hospodářských výsledcích společnosti (tyto byly zveřejněny hned druhý den a vykazují 17% růst obratu společnosti v prvním čtvrtletí).

Bylo však možné hovořit o lokální situaci. Chris Rocki vyzdvihl český trh a označil jej za druhý nejdůležitější v regionu CEE po Polsku. Red Hat u nás má přibližně 750 zaměstnanců, provozuje zde největší ze svých globálních inženýrských center a velmi si chválí spolupráci s brněnskou univerzitou.

V krátké prezentaci bylo řečeno, že meziročně stoupá podíl Linuxu na nových serverech a že Red Hat má zastoupení v 65 % podílu tohoto operačního systému.

Co se týče blízké budoucnosti, byla jako příklad zmíněna spolupráce se společností SAP a spojení jejích produktů, často běžících na starých verzích Unixu, s RHEL 7.

Chris Rocki a Iveta Babulenková následně přijali pozvání ChannelWorldu k rozhovoru. Ten vám přinášíme v samostatném článku.

bitcoin školení listopad 24

Záznamy všech vystoupení z Red Hat Forum 2014 najdete zde.

Zdroj: ChannelWorld

Čtěte dále

Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Vivolink představí svoje ProAV a systémová řešení na veletrhu ISE 2025 v Barceloně
Vivolink představí svoje ProAV a systémová řešení na veletrhu ISE 2025 v Barceloně
Arrow Electronics je AWS Rising Star Distributor Partner roku v regionu EMEA
Arrow Electronics je AWS Rising Star Distributor Partner roku v regionu EMEA
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
AT Computers je IDG Distributorem roku společnosti Lenovo
AT Computers je IDG Distributorem roku společnosti Lenovo
Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT