V Praze se v prvním březnovém týdnu uskutečnilo partnerské setkání a tisková konference společnosti QNAP. Business development manager Václav Štajner při té příležitosti poodhalil, co se výrobce chystá uvést na letošním CeBITu.
Společnost vydá novou řadu NAS TS-x53B s procesory Intel Celeron. Bude disponovat současně USB Quick Access portem (možnost přímé komunikace s PC po USB), dvěma HDMI porty a bude mít v sobě také PCIe sběrnici. Navíc bude podporovat virtualizace VMware, Citrix i HyperV.
Dále má QNAP rozšířit svou řadu ThunderBolt NAS, kterou kupují zejména zákazníci z řad grafických a video studií, o model s podporou Thunderbolt 3. Chystá také NAS TVS-882BR s Bluray mechanikou, která přidává další možnosti zálohování (a samozřejmě čtení). Nedávna byla vydána NAS TS-431X, která již má 10Gb optický port.
Na platformě Intel Xeon přijde velkokapacitní nenákladný model NAS TS-1685, který uspokojí vyšší podnikové požadavky.
QNAP chystá také nové karty pro možnost využití M.2 SSD, a to buď pouze jako M.2 SSD, nebo duální, navíc s rozhraním pro 10GbE.
Nabídka v kostce
Václav Štajner také vypíchnul nejvyšší NAS modely podnikové třídy – ZFS NAS ES1640dc V2 s Intel Xeon E5, duálními kontrolery pro HA (active-active), ZFS souborovým systémem a operačním systémem QES (FreeBSD).
Druhou vlajkovou lodí je duální server TDS-16489U s duálními procesory Intel Xeon E5. Jde o aplikační server a velké úložiště v jednom. Podporuje 1/40GbE, automatické tierování (v podnikové třídě QNAP podporuje SATA, SAS a SSD) a má GPU pro zvýšení výkonu virtualizace.
Nedávno vydaná řada NAS TES-x85U pak umožňuje zákazníkovi se rozhodnout, zda použije QES nebo QTS systém. V této řadě je i full-flash pole s třiceti 3,5‘‘ disky. „V porovnání s konkurencí toto řešení nabízíme s téměř o polovinu nižšími náklady,“ uvedl Štajner.
V SMB třídě dodává QNAP čtyři hlavní řady. Již základní řady mají 10Gb Ethernet porty a jsou k dispozici i modely s procesory AMD.
V segmentu SOHO/domácností pak dodává i pasivní NAS s možností přímého propojení s televizí přes HDMI. K dispozici jsou i modely, které lze s PC propojit přes USB QucikAccess port (TS-x51A).
S čím mohou partneři počítat
Výrobce svým obchodním partnerům poskytuje slevy u zaregistrovaných projektů, a to jak pro rackové řešení tak pro desktopové modely. K dispozici je i NFR program pro testování HW a funkcí nebo ukázky úložišť zákazníkům.
Středisko technické podpory se nachází přímo v Praze. Partneři a zákazníci tak mohou kontaktovat techniky přímo v českém jazyce přes web nebo skrze prostředí NAS.
Zdroj: ChannelWorld