Bezmála dvě pětiny (37 %) IT manažerů evropských firem podezřívají zaměstnance z pořízení a používání cloudových služeb bez souhlasu IT oddělení. Evropské firmy pak za tyto služby utratí odhadem v průměru 1,6 milionu euro ročně.
S tímto tvrzením přišla společnost VMware na základě průzkumu, který pro ni připravila agentura Vanson Bourne.
Většina (72 %) dotazovaných IT manažerů s rozhodovací pravomocí, kteří podezřívají zaměstnance z neschválených výdajů na cloudová řešení, prý zároveň uvedla, že tyto výdaje přináší firmě určité výhody.
Podle průzkumu každý druhý respondent (51 %) oceňuje, že firma může rychleji reagovat na požadavky zákazníků. Téměř třetina oslovených (31 %) si pak pochvaluje pozitivní vliv na růst firmy.
Skoro polovina respondentů (48 %) se však rovněž obává bezpečnostních rizik, která tyto cloudové služby jdoucí mimo IT oddělení mohou pro firmu představovat.
Neschválený cloud používá třetina zaměstnanců
Agentura Vanson Bourne oslovila také 3 000 evropských kancelářských pracovníků a zkoumala jejich přístup ke cloudovým službám. Téměř polovina oslovených (45 %) uvádí, že by pro splnění svých pracovních úkolů využila IT oddělením neschválené cloudové služby. Více než třetina (36 %) už tak dokonce činí.
„Zaměstnanci často prohlašují, že obchází IT oddělení a pořizují si cloudové služby pro dobro firmy - aby mohli pracovat efektivněji,“ uvedl ve zprávě pro média Michal Stachník, oblastní manažer společnosti VMware pro český a slovenský trh.
Rovných 30 % dotazovaných zaměstnanců uvádí, že pro obcházení IT oddělení při pořizování a používání cloudových služeb je jejich hlavní motivací hledání rychlejšího a efektivnějšího způsobu práce. Dále pak 18 % respondentů tvrdí, že primárním důvodem je udržení konkurenceschopnosti prostřednictvím nových produktů a rozšíření nabídky služeb.
K pěti nejčastějším cloudovým produktům a službám (bez ohledu na to, zda jsou placené nebo bezplatné) využívaným bez oficiálního povolení IT oddělení podle průzkumu patří:
- Služby pro sdílení dat a souborů (55 %)
- E-mailové služby založené na cloudu (47 %)
- Instant messaging, tedy chatovací služby (44 %)
- Videokonferenční služby (37 %)
- Firemní sociální sítě (22 %)
Nejčastěji prý neschválených cloudových služeb využívají pracovníci věnující se marketingu, komunikaci anebo reklamě (43 %), prodeji (33 %), výzkumu a vývoji produktů (31 %) a pracovníci finančních oddělení (23 %).
Neschválené výdaje jdou i z firemních kreditních karet
Téměř čtvrtina (23 %) z 3 000 oslovených kancelářských pracovníků evropských firem v rámci průzkumu přiznala, že za neschválené cloudové služby zaplatila zhruba 2 700 eur ročně. Přibližně každý sedmý (14 %) respondent za tyto produkty dokonce během roku 2012 utratil přes 5 000 eur.
Podle průzkumu velké množství dotazovaných (65 %) pokrývá výdaje za neschválené cloudové služby z rozpočtů svých oddělení (43 %), zahrnuje je do celkových nákladů (38 %) nebo je platí prostřednictvím firemních kreditních karet (33 %).
Zdroj: VMware