Rychlost Wi-Fi sítí se dlouho držela pod uspokojivou hodnotou, zejména přenos objemnějších dat vzduchem obvykle představoval pro uživatele značný zdroj frustrace. Pokud pomineme „úplný pravěk“, na počátku rozšíření bezdrátových sítí dosahovala maximální teoretická propustnost pouze 11 Mbit/s.
V dalších letech přišel standard 802.11g, který zvýšil teoretickou propustnost až na 54 Mbit/s. Skutečná propustnost je však vždy přibližně o polovinu nižší než ta teoretická, a bezdrátové sítě tudíž stále neměly příliš šancí konkurovat těm drátovým.
Tento problém před několika lety odstranila zařízení s podporou standardu 802.11n, který přinesl rapidní zlepšení přenosu dat vzduchem. Maximální teoretická propustnost totiž dosahuje až 600 Mbit/s. Takový výkon již plně dostačuje jak pro vytíženou bezdrátovou síť doma, tak i pro použití ve firmě.
K výhodám bezdrátových sítí s podporou 802.11n patří kromě zvýšení přenosové rychlosti také lepší dosah signálu v budově i mimo ni. Přístupové body s podporou 802.11n rovněž díky modernější technologii nabízí řadu pokročilých funkcí, jako je sdílení souborů, tiskový server či QSS (Quick Secure Setup) pro rychlý přístup k zabezpečené bezdrátové síti.
Jak nabídnout bezdrátový směrovač?
Celá řada uživatelů dosud zařízeními s podporou 802.11n nedisponuje, neboť zpočátku byla jejich pořizovací cena výrazně vyšší než u staršího standardu 802.11g. Nyní se však situace diametrálně mění a na trhu se ceny v podstatě srovnávají, takže veškeré argumenty již hovoří pro 802.11n.
Starší bezdrátové směrovače podporující pouze standard 802.11g (a tedy i maximální rychlost 54 Mbit/s) se tak již prakticky nevyplatí kupovat, a nabídnout je můžete spíše zákazníkovi, který hledí především na cenu. Nejčastěji však již můžete nabídnout bezdrátové přístupové body podporující standard 802.11n o rychlosti 150 Mbit/s, 300 Mbit/s a 450 Mbit/s.
Běžnému zákazníkovi bude za standardních podmínek stačit směrovač s rychlostí 150 Mbit/s. Pokud však vyžaduje skutečně vysokou rychlost pro náročnější datové přenosy, doporučte mu výkonnější modely, i tak se dnes u vybraných značek dostanete s přehledem pod cenu 1 000 korun.
Navíc se vám otevírá příležitost v podobě přípravy zbytku bezdrátové domácnosti. Nová zařízení již standard 802.11n zpravidla bez problémů podporují, pro ta ostatní (disponující USB portem) může být vhodným řešením přídavný Wi-Fi adaptér.
Díky moderní technologii, kterou 802.11n nabízí, se při využívání domácí sítě zákazníci již nemusí omezovat a mohou si užívat streamování Full HD filmů a zároveň hraní on-line her. S produkty pracujícími na „eNku“ dnes již můžete jednoduše dodat více muziky za stejné peníze.
Autor působí jako distribution channel sales manager ve společnosti TP-Link.