Společnost Hewlett-Packard zveřejnila výsledky studie The Insecurity of Privileged Users, kterou si nechala zpracovat u Ponemon Institute.
Více než polovina (52 %) respondentů naznačila, že má přístup k chráněným a utajovaným podnikovým informacím nad rámec svých kompetencí či pracovní pozice.
Více než 60 % dotázaných uvedlo, že privilegovaní uživatelé přistupují k citlivým nebo tajným datům spíše ze zvědavosti, než kvůli pracovním povinnostem.
Zároveň 15 % respondentů přiznalo, že přístupy nejsou zcela kontrolované a v 11 % případů nejsou firmy schopny vůbec detekovat sdílení přístupových práv.
Útok zevnitř je pravděpodobnější než útok zvenčí, tvrdí S&T CZ
V tomto kontextu jsou zajímavé také výsledky analýzy S&T CZ, ze které vychází útoky zevnitř firmy jako největší bezpečnostní riziko. Podle S&T CZ pravděpodobnost útoku zevnitř je třikrát vyšší než útok zvenčí.
S&T CZ s odvoláním na slova psychologa Jiřího Šimonka uvádí dva zásadní problémy. Prvním prý je, že si manažeři neradi připouštějí zrádce ve vlastním týmu. Zadruhé pak S&T CZ uvádí neloajalitu vůči zaměstnavateli coby historický problém, který přetrvává z dob před rokem 1989.
Čtyři z deseti Čechů prý bez skrupulí poruší pravidla
„Interní pletichy, tedy snaha získat nekalým způsobem nějakou výhodu uvnitř firmy, patří mezi nejrozšířenější bezpečnostní rizika. V závěsu je vynášení strategických informací mimo firmu, například podrobnosti o nabídkách klíčových tendrů,“ uvedl v tiskové zprávě Petr Hněvkovský, bezpečnostní expert společnosti S&T CZ.
„Češi jsou poměrně soutěživí a ambiciózní, bohužel až 40 procent z nich bez skrupulí poruší pravidla hry, pokud jim to přinese osobní výhodu. Může za to přijetí neetických forem chování v české populaci jako zcela běžné součásti života,“ vysvětluje ve zprávě pro média psycholog Jiří Šimonek. Vyplývá to z testování 84 tisíc zaměstnanců během posledních pěti let, které provedla společnost DAP Services.
Zdroje: Hewlett-Packard, S&T CZ