I přes rozsáhlou medializaci se IT podvodníci opět vydávají za francouzské společnosti a provádějí falešné nákupy u výrobců i distributorů IT. Tento typ podvodů podle magazínu CRN vzrostl za první pololetí roku 2011 o 130 % při porovnání s rokem 2008.
Postup se přitom podobně jako loni nemění: společnost tvářící se je jako profesionál v oblasti IT prodeje kontaktuje e-mailem nebo faxem jinou firmu v jiné zemi. Požádá ji o založení účtu a provede nákup. Po prvním až druhé nákupu si vyžádá 30denní lhůtu splatnosti. Po dodání produktů však nákupce zmizí a zboží prodá na šedém či černém trhu.
Pro co nejlepší obelstění dodavatele podvodníci registrují internetové domény a vytvářejí webové stránky, podobné existujícím společnostem. Objednávky pak provádějí pod stejnými jmény jako skuteční zaměstnanci reálných firem. Nově nyní navíc k objednávce přikládají kopie (jak skutečné, tak padělané) oficiálních dokumentů společnosti, za kterou se vydávají.
Co vše lze padělat?
Alain Godet, šéfredaktor spřáteleného webu ITDisri.com nás informoval, že před pár týdny obdržel kopii žádosti o registraci. Nesla jméno resellera z jižní Francie – Micro Concept Distribution a obsahovala tato data:
- Kopii kreditního ratingu, vydanou Banque de France.
- Kopii Kbis (certifikaci registrace podniku).
- Kopii přední a zadní strany občanského průkazu manažera.
- Kopii bankovních údajů.
- Kopii hlavičky.
- Certifikaci manažera First World Trading s informací o plné moci na zajištění logistiky.
Všechny tyto kopie dokumentů byly zfalšované. Jediným ukazatelem podvodu však byla anonymní e-mailová adresa (live.fr).
Další zneužívané společnosti
Ve spolupráci s magazínem Channel Partner, spadajícím mezi tituly IDG, byly v posledních týdnech zaznamenány zneužití dalších minimálně deseti firem:
- B2B e-tailer a distributor Cdiscount Pro, jehož adresa cdiscountpro.com byla podvržena webem cdiscounts-pro.com.
- Za specialiastu na PC komponenty Comeback se podvodníci vydávali na adrese comeback-pro.eu místo comeback-pro.com.
- Dodavatel aplikací Compuware France byl falšován přes compuware-france.fr místo compuware.fr.
- Společnost Devea, broadliner specializovaný na africký export, byla falšována webem devea-informatique.com (správně devea.com).
- Specialista na bezpečnost GS2i byl zneužit podvodníky na adrese gs2i.org místo správných gs2i.com či gs2i.fr.
- Jako zástěrku podvodníci využili také IT oddělení dodavatele cementu Holcim Informatique (adresa holciminformatique.fr místo holcim.fr).
- Zneužit byl také název retailera Micro-Concept (správný web microconcept.com).
- Specialista na úložiště Pact Informatique měl korektní web pactinfo.eu podvržen webem pact.informatique.fr.
- Specialista na PC komponenty Prosynfo, který podniká na webu prosynfo.com, byl zneužit jako prosynfo-france.fr.
- SCH Leasing Services, B2B reseller, měl vytvořenu falešnou adresu css-sa.fr místo fr.scc.com.
Nejčastěji bývají zneužívány www adresy formou registrace podobné domény s jinou obecnou koncovou – TLD doménou. Podvodníci také často používají telefonní čísla začínající „+33 1 7“ nebo „+33 9 7“, což jsou VoIP linky, které lze snadno vytvořit a zrušit.
Kromě Francie, jsou podle ITDistri hlavními terči útoků distributoři v těchto zemích EU: Německo, Česká republika, Maďarsko, Itálie, Polsko a Velká Británie.
Jak se bránit?
Ať už jste výrobce, distributor nebo reseller, měli byste si dávat pozor především na cizojazyčné objednávky a ujistit se, že:
- je poptávající společnost skutečná podle informací v obchodním rejstříku daného státu (dostupné z webu),
- všechna dodaná data v objednávce (adresa, kontakty, jména) skutečně odpovídají reálným datům, např. přes lokální on-line adresáře firem,
- firma není uvedena v registru dlužníků, příp. má dobré kreditní ohodnocení.
Pokud přijdete do styku s podezřelou objednávkou, neváhejte nás prosím kontaktovat na channelworld@idg.cz. Zajistíme informování ostatních čtenářů a předání podvodných podkladů odpovídajícím autoritám.
Zdroj: ITdistri.com, Channel Partner, CRN, ChannelWorld
Foto: © senicphoto - Fotolia.com