Trendy na českém trhu podnikového software na konferenci přiblížil Lubomír Karpecki, konzultant a publicista, který osobně provádí návštěvy českých podniků a zjišťuje jejich stav a plány v oblasti podnikového software. Podle jeho údajů, sesbíraných z více než osmi set tuzemských firem, využívá 23 % dotazovaných produktů SAP, 6 % Microsoftu, 5 % Inforu, 5 % LCS a 3,8 % nasadilo podnikový software z dílny Oraclu.
Lubomír Karpecki vyjádřil přesvědčení, že „výrobci tvořící zbylých více než 50 % dodavatelů, jsou v dobách ekonomické recese ohroženým druhem." Tito producenti podnikového software totiž nemají dostatečný podíl zákazníků schopných přinést stabilní příjem v dobách snížené poptávky po nových implementacích.
„Český strojírenský a chemický průmysl již krize zjevně zasáhla," prohlásil na základě návštěv zhruba stovky podniků v poslední době Lubomír Karpecki. Dopady jsou podle analytika znatelné v oblasti škrtů na nový podnikový software o více než 50 %. Pouze mírně zatím klesají výdaje na průběžnou údržbu software, která je plánována dlouhodobě.
Lubomír Karpecki rovněž popsal předpokládané trendy v jednotlivých oblastech podnikového software. Na našem trhu se má ze všech oblastí nejvíce dařit softwaru pro podporu prodeje (udržení loajality a báze zákazníků). V oblasti výroby a logistiky se očekává přesun investic do analýzy výroby a ziskovosti. Také tyto investice ovšem v celkovém objemu poklesnou. „Z hlediska podpory rozhodování klesají investice do analytických CRM, a naopak rostou v případě manažerských informačních systémů," uvedl Lubomír Karpecki.
V nejbližším období 1-2 let je v Česku očekáván dramatický pokles zájmu o zavádění ERP systémů. „Investice podniků budou v této oblasti směřovat do dobíhajících projektů, případně dořešení projektů minulých." Po zlatých letech podnikových systémů tak v Česku pravděpodobně poprvé dojde k výraznějšímu převisu nabídky konzultačních služeb, nad poptávkou.
Situaci mohou pozitivně ovlivnit evropské dotace. Ve strukturálních fondech se otevírají nové zdroje pro vybavování podniků ICT s celkovým rozpočtem čtyři miliardy korun.