Pierre Audoin Consultants (PAC), světová výzkumná agentura a konzultační společnost, zaměřená na oblast software a IT služeb, vydala zprávu o lídrech softwarového trhu v Evropě. Zaměřila se přitom na podíl britských výrobců a jejich šance vrovnat se americkým.
Analytici se zaměřili na 200 největších softwarových producentů v Evropě, které seřadili na základě obratů dosažených v regionu za loňský rok.
V první dvacítce se objevilo hned 15 amerických hráčů. Ti celkově zabrali celkem 70 z dvou set pozic v žebříčku. Britské softwarové firmy se v top20 objevily pouze dvakrát (Sage a Logica), celkově jich je v žebříčku 34.
V porovnání s obraty amerických gigantů ostatní zůstávají v dalekém závěsu. Z národního hlediska lze konstatovat, že se britským dodavatelům daří alespoň částečně držet krok. Pro porovnání můžeme uvést, že německé firmy byly v daném souboru zastoupeny devatenáctkrát a francouzské dvacetkrát.
Britské společnosti zůstávají spíše na evropském trhu, avšak existují i takové, které se prosazují mimo Evropu. Jako příklad uvádějí analytici britskou společnost Misys působící ve Spojených státech. V lednu oznámila další anglická společnost Autonomy, že koupí americkou firmu Interwoven za účelem rozšíření své přítomnosti i do Severní Ameriky. Oznámená cena transakce má hodnotu 775 milionů dolarů.
Nicméně PAC očekává zhoršení ekonomického klimatu, které bude podle analytiků potlačovat fúze tohoto druhu, zvláště mezi středně velkými zástupci na evropském softwarovém trhu. Jako příklady konsolidací z poslední doby můžeme uvést připojení firmy Arinso k Northgate, akvizice Sage s mnoha britskými a evropskými prodejci softwaru (XRT, Tekton atd.), Fidessa/LatentZero a Iris/CS Group.
Zatímco celosvětový byznys se softwarem ovládají američtí giganti jako Microsoft a IBM, na evropském trhu dominují společnosti SAP a Sage.