„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač,“ uvedl v roce 1977 Ken Olsen, prezident, ředitel a zakladatel společnosti Digital Equipment Corp.
12. 8. 1981 však IBM předsavilo model 5150 pro domácnosti a v průběhu dalších třiceti let se situace výrazně změnila.
První osobní počítač poháněl čipset Intel 8088 s procesorem pracujícím na frekvenci 4,77 MHz. Základní konfigurace obsahovala 16K RAM.
Základní variantu stroje bylo možné připojit k televizoru a kromě předinstalovaného programovacího jazyka Basic mohl uživatel využívat i další programy dodané na magnetofonových kazetách.
Pro náročnější uživatele byla připravena i vyšší varianta se 64K RAM, která obsahovala i monitor a disketovou mechaniku. Dvoubarevný monitor IBM 5151 poskytoval rozlišení 80 na 24 znaků v textovém režimu. Cena základní konfigurace začínala na 1 565 dolarech, vyšší verze s monitorem pak stála v tehdejší době 3 000 dolarů.
Konec éry PC?
Uvedení IBM 5150 se považuje za začátek éry PC. Vlnu zájmu proto zdvihl příspěvek Marka Deana, technického ředitele IBM, na blogu, ve kterém hodnotí rozhodnutí prodat divizi PC Lenovu jako správný krok.
„Zatímco dříve mnozí v odvětví diskutovali nad rozhodnutím IBM ukončit podnikání v oblasti PC, nyní je jasné, že naše společnost byla v čele éry post-PC,“ napsal Mark Dean v příspěvku na blogu.
Svoje prohlášení Dean zdůvodnil tím, že jeho hlavním zařízením je nyní tablet, aniž by uvedl, o jakou značku se jedná.
Microsoft však s prohlášením nesouhlasí. Frank Shaw, ředitel komunikace Microsoftu, uvedl, že současnou situaci spíše vnímá jako éru „PC-plus“ s tím, že v roce 2011 bude dodáno na 400 milionů počítačů.
Lenovo, jež odkoupilo od IBM notebooky ThinkPad, připravilo virtuální muzeum, které obsahuje důležité milníky vývoje hardwaru, ale i softwaru od tohoto data až po současnost.
Zdroj: IDG News Service, Lenovo