Oslaví CES ultrabooky a zabije netbooky?

9. 1. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor:
Consumer Electronics Show se má letos zúčastnit na 150 000 lidí, většina z nich notebooky zatratí při jejich oslavnému pochodu za drahými ultrabooky a velkými notebooky.

Bez pochyby se na CES dočkáme představení nových netbooků. Tato kategorie hardwaru má však na kahánku, při nejmenším na západních trzích.

Výrobci se již začali stahovat. Dell minulý měsíc oznámil, že končí s výrobou netbooků. Než se však s netbooky rozloučíme, pochvalme je, a stejně tak ukažme na ty,kteří se zapřičinili za jejich zánik.

Netbooky se hromadně vyráběly především ze tří důvodů:

Netbooky zůstávají konkurenceschopné, užitečné a levné, a jejich výkon se s novými procesory Intel Atom jen zlepší. Navíc Cedar Trail se svými dvoujádrovými 32nanometrovými čipy o frekvenci až 2,14 GHz výkonu ještě přidají.

Jenže výrobci netbooků, kteří se na CES chystají prezentovat nové modely, budou do značné míry zastíněni očekávaným oznámením řady ultrabooků. Ironií zůstává fakt, že na CES je poměrně obtížné najít volnou elektrickou zásuvku, a tak uživatelé netbooků budou v podstatně lepší pozici přežít konferenci s fungujícím systémem.

S šestičlánkovou baterií dokáže většina netbooků fungovat bez napájení sedm až devět hodin. Jejich přenášení je snadné a záložní baterie si v brašně vzhledem k jejich rozměrům najde snadno volné místo.

Produktová kategorie netbooků přišla na trh v roce 2007. Některé z prvních modelů byly marné včetně linuxových netbooků od Asusu (jeden z prvních čtyř netbooků, které jsem vlastnil) vybavených 4GB flash diskem, jež byl od výroby z 95 % zaplněn přeinstalovanými aplikacemi. Zpětně je však těžké neobdivovat kreativitu a experimentování, které tato kategorie přinesla.

Není pochyb, že prodeje iPadu, a stejně tak uvedení MacBooku Air, tenkého, elegantního a sexy „ultrabooku“, poškodily trh netbooků. Tenký, lehký Air s plnohodnotnou klávesnicí, SSD diskem a dostatečně rychlým procesorem vydláždil cestu přicházejícím ultrabookům.

Co však může segmentu netbooků ublížit nejvíce, jsou pravidla, která jej obklopují.

Netbooky jsou dodávány s 1 GB RAM a většina výrobců nenabízí možnost vlastní konfigurace. Upgrade RAM paměti (většina podporuje 2 GB) lze provést až následně ručně. To je první nevýhoda netbooků.

Druhou ránu netbookům uštědřil Microsoft. Ten původně zvažoval dodávky netbooků s Windows 7 Starter, jež omezoval počet současně spuštěných aplikací na tři. Naštěstí Microsoft tento nesmyslný limit zrušil, jenže samotná myšlenka omezeného „startovacího“ OS s velkou pravděpodobností zmrazila trh netbooků s Windows 7.

Třetí ránu netbookům udělil tisk. Ačkoliv řada technických recenzí poskytlo jasné hodnocení jejich možností, širší obrázek vždy ukazoval, že netbooky mají omezenou funkčnost. Jenže netbooky nikdy nebyly tak omezené, jako byly prezentovány.

Má dva roky stará Toshiba NB205 s 2 GB RAM paměti mi dovoluje editovat fotky v Adobe Photoshop Elementrs, mít spuštěný TweetDeck, Office a mít otevřených přibližně 15 oken v Chrome bez nějakého zasekávání. Doma Toshibu připojím k 23“ monitoru a při použití hibernace je v podstatě neustále zapnutý.

Někteří samozřejmě nikdy nepřijmou limity netbooků, a to z dobrých důvodů. Velikost displeje a nemožnost spustit náročné aplikace jim nevyhovuje. Jenže jako stroje pro celodenní a celonoční použití jsou těžko porazitelné.

Bez možnosti vymanit se z omezení konfigurací stanovených výrobci a s klesajícími ceny notebooků nakonec netbooky zcela vymizí.

Místní obchod Costco například nedávno prodával netbook Acer s 11,6“ LED displejem, dvoujádrovým procesorem AMD, 4GB RAM, 500GB diskem a šestičlánkovou baterií za 349 dolarů. To je méně než stála má Toshiba.

Problémem netbooků je, že byly příliš dobré a příliš levné. Ultrabooky mohou nakonec ukázat, že jsou velmi dobré, nejsou však levné. To je taky důvod, proč bude CES letos ve znamení: Všechna sláva ultrabookům.

bitcoin_skoleni


 

Autor pokrývá témata cloud computingu, podnikových aplikací, outsourcingu, vládní IT politiky, datových center, a problematiky IT pracovníků pro Computerworld.

Čtěte dále

Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
Eset: Češi riskují s daty, podceňují zálohy i bezpečnost
Eset: Češi riskují s daty, podceňují zálohy i bezpečnost
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
eD system bodoval u HPE, je distributorem roku v oblasti SBP
eD system bodoval u HPE, je distributorem roku v oblasti SBP
T-Mobilu mírně klesly tržby, spotřeba dat dál stoupá dvouciferně
T-Mobilu mírně klesly tržby, spotřeba dat dál stoupá dvouciferně