Operační systémy a mobilní zařízení z pohledu internetu v ČR

Jaké změny přinesl loňský rok na trhu operačních systému? Jak se během posledních dvanácti měsíců měnila popularita mobilních zařízení z pohledu přístupu na internet?

Operační systémy a mobilní zařízení z pohledu internetu v ČRRok 2010 přinesl z pohledu přístupu na internet vítězství Windows 7 nad Windows Vista, ale stále neohrozili pozici lídra na trhu, kterým jsou Windows XP. Trh mobilních zařízení ovládla značka Apple s iPhonem, který v průběhu roku 2010 získal nejvyšší podíl mezi mobilními zařízeními. Apple, díky své revoluční novince iPad, předstihl Nokii a získal první místo v žebříčku výrobců mobilních zařízení.

Rok 2010 byl rokem Windows 7

Trh operačních systémů v České republice z pohledu přístupu na internet jednoznačně ovládají operační systémy Windows od společnosti Microsoft s celkovým podílem zobrazení webových stránek 98% v prosinci 2010. Další OS jako například MacOS anebo Linux nepřesáhly 1% všech zobrazení.


 

Podíl zobrazení generovaných operačními systémy v ČR v roce 2010


S ohledem na data pocházející ze studie gemiusTraffic, pravidelně publikované na stránkách gemiusRankings, nelze také pochybovat o tom, že mezi českými uživateli internetu zůstaly nadále v loňském roce nejpopulárnějším operačním systémem Windows XP. Nicméně jeho popularita v ČR v průběhu roku 2010 pomalu ale neustále klesala. V lednu měl tento operační systém přes 70% zobrazených stránek a během dalších dvanácti měsíců se tento podíl snížil o více než deset procent na necelých 61%. Lze předpokládat, že v roce 2011 dojde k dalšímu poklesu podílu Windows XP, právě s ohledem na rychle rostoucí popularitu nejmladší verze operačního systému od Microsoftu, Windows 7.

Rok 2010 byl v ČR podle počtu zobrazení rokem vítězství Windows 7 nad Windows Vista. V lednu měly Windows 7 pouze přes 6 % všech zobrazení a Windows Vista necelých 19 %. V září se počet zobrazení stránek generovaných těmito systémy téměř vyrovnal (Windows Vista - 16,32%, Windows 7 – 16,29%) a od října již dosáhl nejmladší operační systém z dílny Microsoft druhého místa v žebříčku.

Dle zveřejněných dat přišla převaha Windows 7 nad Windows Vista v Česku o něco později než v jiných zemích střední a východní Evropy. Můžeme předpokládat, že na to měla vliv větší popularita systému Windows Vista, který si v ČR vybudoval silnější pozici, než v dalších zemích regionu a dlouho držel druhé místo v žebříčku nejpoužívanějších operačních systémů. Pro srovnání, ke změně pořadí mezi oběma systémy došlo nejdříve na Ukrajině (leden 2010) a poté v Maďarsku a Bulharsku (únor 2010).

Rok 2011 bude patřit iPadu

Trh mobilních zařízení v ČR z pohledu přístupu na internet ovládly podle počtu zobrazených stránek ve druhé polovině roku 2010 dva přístroje od společnosti Apple - iPhone a iPad. Podle studie gemiusTraffic, prováděné mezi českými internetovými uživateli, si iPhone stále drží první místo v žebříčku mobilních zařízení, nicméně jeho popularita postupně klesá. V květnu pocházelo z iPhonu přes 23 % zobrazení stránek, ale v prosinci již pouze kolem pětiny všech zobrazení.

Pravděpodobným důvodem tohoto poklesu, se zdá být oficiální uvedení iPadu na český trh (listopad 2010). Dlouho očekávaná novinka od Apple si okamžitě získala mnoho příznivců, což způsobilo rychlé zvýšení počtu zobrazení webových stránek pocházejících z tohoto mobilního zařízení. Během dalších dvou měsíců jeho podíl stoupl téměř dvojnásobně: z 8,65 % v listopadu 2010 na 16,09 % v lednu 2011. Díky tomu má iPad v letošním roce šanci dosáhnout na první místo v žebříčku nejpopulárnějších mobilních zařízení. Třetí místo si drží Nokia E52.


Podíl zobrazení generovaných v ČR prostřednictvím mobilních zařízení

Foto: © Andres Rodriguez - Fotolia.com


Autor zajišťuje aktivity výzkumné agentury Gemius v České republice. Absolvoval City University of Seattle a má zkušenosti z oblastí komplexních softwarových řešení, internetového výzkumu a řízení společnosti.
Úvodní foto: © Andres Rodriguez - Fotolia.com

Komentáře