Oracle Day 2011 zahájil Zdeněk Pilz, managing director, Oracle Czech, a připomenul řadu novinek, které výrobce již představil na konferenci Oracle Open World v San Franciscu.
První dopolední keynote přednesl Andrew Sutherland, senior viceprezident, Oracle Corporation, který hned v počátku účastníky pobavil zapomenutým páskem od kalhot. „Kdyby se >něco“ bavil původem skotský viceprezident společnosti.
Upozornil na rostoucí význam množství dat, jejich zpracování a analýzy. Pokračoval myšlenkou, že pokrok technologie pomáhal lidem být rychlejší, silnější a výkonnější. Dnes však výpočetní síla může pomoci vytvořit inovativní společnost tím, že mladým lidem s menšími zkušenostmi zprostředkuje okamžitý přístup k obsáhlé vědomostní databázi.
Motorem byznysu jsou inovace, podle něj 71 % firem povyžuje inovace jako hlavní faktor konkurenceschopnosti. Na druhou stranu v roce 2011 firmy typicky utratily 66 % rozpočtu na provoz, 25 % na růst byznysu a menšinový zbytek investovaly do rozvoje.
Konsolidujte a zjednodušujte
Dříve se na každý problém programovala nová aplikace na míru, což způsobilo velkou fragmentaci a závislost IT, říká Andrew Sutherland. To v důsledku vedlo k velké komplikovanosti a překážkám k inovacím.
Nelze podle něj dlouhodobě udržovat komplexní IT systém, jedinou budoucností je jej konsolidovat a držet v co nejjednodušším stavu. Proto Oracle vydává 4,3 miliardy dolarů na výzkum a vývoj, tedy inovace a „zjednodušování“ svých řešení.
Dále Sutherland představil Fusion software a middleware a věnoval se výhodám hardwarovým řešením Exadata, Exalogic a Exalytics, který podle Oraclu dokáže být rychlejší než produkty ostatních výrobců, jelikož byl pro vlastní software přímo postaven.
Bezpečnost, úspornost a správa
Následující keynote patřila Evženu Pavlovskému, regional business managerovi společnosti Intel v CEE. Připomenul situaci na trhu, kdy významně roste počet zařízení připojených k internetu a IT oddělení ve firmách ztrácejí přehled nad zařízeními zaměstnanců, což ztěžuje jejich správu.
Hlavními výzvami IT jsou podle Pavlovského bezpečnost, energetická náročnost, schopnost správy IT infrastruktury a „lock-in“ (uzamčení v řešení jednoho výrobce).
Z pohledu bezpečnosti Intel dodává do předkonfigurovaných zařízení Oracle své x86 procesory. Procesory Intel Xeon mají vestavěné hardwarové instrukce, které urychlují AES-NI šifrování a dešifrování dat v databázích Oracle 11. V šifrování díky tomu údajně dochází k desetinásobnému zrychlení, v dešifrování pak osminásobnému.
Oblast efektivity Evžen Pavlovský shrnul stručně – za posledních pět let se zvýšil výkon serverů na platformě Intel dvacetinásobně.
V téma správy pokračoval vizí cloudu podle Intelu v roce 2015, která zahrnuje zabezpečené sdílení dat napříč veřejným a privátním cloudem, automatizaci (více inovací méně správy) a optimalizaci podle klientova zařízení. Vzpomněl také na Open Data Center Alliance, jejíž členové definují roadmapy svých požadavků (řízení data center, bezpečnost, energetická účinnost apod.)
A jaká je představa Intelu o budoucnosti korporátní infrastruktury? Dnes jsou jednotlivé oblasti řešené izolovaně. Ve středním období bude vytvořena cloudová infrastruktura pro mainstreamové podniky a dedikovaná infrastruktura pro kritické provozy. V dlouhém období lze pak očekávat robustní cloudy pro všechny typy potřeb a záteže.
Závěrem Pavlovský sumarizoval důvody pro kombinaci Oracle a Intel: úzká spolupráce ústí ve vysokou výkonnost, škálovatelnost, bezpečnost a virtualizaci. Společnosti spolupracují ve všech cyklech od návrhu infrastruktury, vývoje nástrojů až po operační systémy.
Za partnery pak v rámci dopoledního programu vystoupil Miroslav Mancel ze společnosti Accenture, která investuje do rozvoje vlastních dodávek řešení Oracle a dísponuje více než 50 000 zaměstnanci se zkušenostmi s tímto výrobcem. Posledních pět let je Accenture podle Mencela top systémovým integrátorem pro Oracle a od září 2010 je také diamantovým partnerem (nejvyšší úroveň).
Zdroj: ChannelWorld