Ohlédnutí za Computexem 2009

Minulý týden proběhl jeden z nejvýznamnějších mezinárodních IT veletrhů na světě tchajwanský Computex. Společně s kolegy z Computerworldu jsme bedlivě sledovali představované novinky a nabízíme vám přehled toho nejzajímavějšího.

Ohlédnutí za Computexem 2009IDG Video

 

Netbooky a jejich variace společně s novými operačními systémy a procesory vedly v letošním zájmu návštěvníků a médií o novinky z Computexu. Nešetřilo se ani oznamováním plánů na další rok.

 

Ultratenké, ultra výkonné

Intel na veletrhu představil čtyři nové procesory včetně nízkonapěťových verzí a cenově dostupné čipové sady. Podle výrobce díky těmto ULV (ultra-low voltage) procesorům vzniknou ultratenké přenosné počítače, jejichž váha se bude pohybovat od 1 do 2,5 kg a cena nebude vyšší než u běžných notebooků.

Rovněž čipová sada Mobile Intel GS40 Express Chipset je určena pro pro ultratenké notebooky. Kromě příznivé ceny má nabídnout přehrávání ve vysokém rozlišení (HD), podporu operačního systému Windows Vista Premium a nativní podporu integrovaného rozhraní HDMI.

Současná poptávka po malých levných netboocích naznačuje, že by produkty postavené na nových procesorech mohly uspět. Nabídnou totiž vyšší výkon a zajímavější parametry. Cena ultratenkých notebooků se bude podle plánů výrobců pohybovat od 10 do 25 tisíc korun. Přáním Intelu jsou také modely, které vydrží s nabitou baterií celý den.

Procesory z kategorie SV (standard voltage), například Intel Core 2 Duo, se na Computexu představily v rychlostech až do 3,06 GHz. Ocení je zejména zákazníci, kteří využívají větší počet náročných aplikací.

V akci se objevily i čipy Lynnfield, které jsou nástupcem procesorů Core i7 (již nyní přezdívané Core i5) a podle informací z Computexu je můžeme na trhu očekávat v září. Následovat budou procesory Clarkdale (32 nm) na počátku roku 2010. Ty by měly podle zástupců výrobce učinit z mikroarchitektury Nehalem hlavní proud v desktopech.

Intel slavil na Computexu i další úspěch, když zástupci Aceru uvedli, že výrobce bude využívat jeho nový operační systém Mobiln (viz zprávu na ChannelWorldu) napříč svými produkty.

 

Kolik procesorů znáš, tolikrát jsi prodejcem

Do populárního segmentu ultratenkých notebooků přirozeně směřuje také hlavní rival Intelu, společnost AMD. Ta na Computexu představila dvou-jádrový čip Athlon Neo, nástupce jedno-jádrového modelu z počátku letošního roku. Například společnost Hewlett-Packard, která jedno-jádrovou verzi čipu Neo použila již ve svém laptopu Pavilion DV2, nyní počítá i s využitím dvou jader pro aktualizovaný model. Další notebooky s novým čipem Neo by pak měly být k vidění v září letošního roku.

Zástupci AMD rovněž seznámili novináře s plánem uvést do konce roku grafický procesor, který bude podporovat aplikační programovací rozhraní (API) Microsoftu DirectX11. Systémy s tímto procesorem by měly podle výrobce zprostředkovat ještě detailnější a realističtější grafiku, než bylo doposud zvykem.

Do hry chce vstoupit také Via Technologies, která oznámila plánovanou masovou produkci dvou-jádrového čipu Nano 3000 na třetí čtvrtletí. Jeho úspěch bude záviset zejména na dohodách s mezinárodními výrobci PC. Předchozí verze Nano už se ale objevila v modelech Samsungu, Lenova i Dellu.Prototyp s operačním systémem Android představil Acer

 

Přichází Android

Moblin nebyl na Computexu jedinou alternativou k operačním systémům od Microsoftu. Velkému zájmu se totiž těší operační systém Android vyvinutý Googlem původně pro použití v mobilních telefonech. Většina představených androidích netbooků využívá mikroprocesory od společnost Arm Holdings, obvykle v čipsetu od společností jako jsou Qualcomm, Texas Instruments či Freescale Semiconductor a dalších. Výjimkou je Acer, který předvedl netbook Aspire One s Androidem a Atomem od Intelu. S plány využít Android ve svých produktech přispěchalo také BenQ.

Konsorcium Garmin-Asus zase uvedlo, že plánuje prodej vlastního chytrého telefonu s Androidem. Budou tak v tomto segmentu následovat výrobce jako HTC (vůbec první androidí telefon) a očekávané modely od Aceru, Samsung Electronics a Huawei Technologies.Tablet Gigabyte T1028 běží na Windows 7

Microsoft se přímo na veletrhu nechal slyšet, že nebude svůj operační systém optimalizovaný pro platformy AMD a Intelu přizpůsobovat platformě ARM (s tou je kompatibilní pouze Windows Mobile). Segment tzv. smartbooků (netbooky s Androidem) tak prozatím zůstane v objetí Googlu.

 

Řekněte sedmkrát Wow

Ta nejvýznamnější zpráva od Microsoftu ale zazněla jinde. Softwarový gigant totiž oznámil datum vypuštění ostré verze Windows 7. Na vašich pultech se objeví již 22. 10. tohoto roku. Ve stejném dni navíc Microsoft plánuje uvolnit i nejnovější verzi systému Windows Server 2008 R2.

Rovněž operační systém Windows 7 představili výrobci v řadě produktů. Výborně to lze ilustrovat na Gygabitu, který s tímto operačním systémem předvedl jak tablet, tak netbook a notebook.

Ohlasy na Windows 7 jsou zatím velmi pozitivní a v předvánočním období mohou významně zasáhnout do touhy vašich zákazníku inovovat své IT.

Tchajwanské studentky zkoušejí čtečky elektronických knih od Netroxu Ačkoliv netbooky a notebooky na Computexu zastínily ostatní trendy, na jeden z těch viditelnějších bych vás určitě rád upozornil. Dramaticky se totiž rozrostla nabídka čteček elektronických knih. Ty mohou v současnosti využívat služeb jako Kindle od Amazonu nebo Reader Digital Book od Sony. Plány na nabídku obsahu pro e-knihy oznámil i Google.

Kromě gigantů jako právě Sony nebo Asus se do výroby elektronických knih pustila řada méně známých výrobců jako Netronix nebo Freescale. Jejich produkty jsou připraveny pro použití a je proto pouze otázkou času, kdy zaplaví náš trh. V jejich masivním rozšíření bude u nás samozřejmě hrát roli nabídka kvalitního (čti českého) obsahu.

 

Krize na Tchaj-wan nedorazila

Letošní ročník Computexu konaný ve dnech 2. až 6. 6. se nepotýkal s výrazným propadem návštěvnosti. Navštívilo ho přibližně 100 tisíc lidí, což je jen mírný pokles z loňského čísla 106 517. Celkem 32 178 návštěvníků dorazilo ze zahraničí (loni 34 685). Světové ekonomické turbulence nezpůsobily ani zdrženlivost vystavovatelů. V Tchaj-Pej se jich sešlo 1 712, což je o 38 méně než na předchozím ročníku. Počet pronajatých stánků dokonce vzrostl na 4 498 ze zhruba čtyř tisíc v minulém roce.Komentáře