Ohlédnutí za CES 2010

Rekordní počet nových vystavovatelů – přes 330 společností – se letos připojil k více než 2 500 vystavovatelům, představujícím technologické inovace na mezinárodním veletrhu 2010 International CES. Seznamte s budoucností vašeho prodeje.

Ohlédnutí za CES 2010CES (Consumer Electronics Show) proběhl v termínu od 7. do 10. 1. 2010 v Las Vegas v Nevadě. Největší veletrh spotřebních technologií na světě letos zaměřil svou hlavní výstavní plochu CE Spotlights na klíčové kategorie trhu včetně aplikací, zelených a herních technologií, služeb založených na geografické pozici a mnohých dalších.

Veletrh dále nabídl 20 jednotlivých tržních TechZón, zaměřených na nejnovější trendy a nově se objevující trhy. Mezi TechZóny na CESu letos patřily například eBooks (Elektronické knihy), Experience 3D (Zažijte 3D), Femto, Lifestyle Gadgets (Lifestylové hračičky), Mobile DTV (Mobilní digitální televize), Netbooks (Netbooky) nebo Safe Driver (Bezpečný řidič).

Důležité projevy na veletrhu 2010 International CES přednesli významné osobnosti z oblasti IT a obchodu, mezi něž patří například Steve Ballmer z Microsoftu, Alan Mulally ze společnosti Ford, nebo Paul Otellini z Intelu. Videa všech hlavních přednášejících můžete shlédnout zde.

Během konání veletrhu výrobci nešetřili zprávami o uváděných novinkách, které se (se značným zpožděním) objeví také u vašich distributorů. Pojďme si tedy představit některé z nich.

CES podle Samsungu

Jeden z lídrů trhu se spotřební elektronikou tradičně využil veletrh CES k představení novinek napříč svým portfoliem. Mezi plazmovými, LED a LCD TV se letos výrazně prosadila kromě plné podpory vysokého rozlišení (HD) i další novinka - 3D technologie. Samsung podporuje patentovaný stereoskopický formát RealD, který umožňuje 3D zobrazení ve vysoké kvalitě a na veletrhu uvedl celou sérii HDTV televizorů podporujících 3D zobrazení (LED televizory Samsung Série 7000, 8000 a 9000, LCD televizory Samsung Série 750 a vybrané plazmové televize).

Technologie 3D ale nebude jen výsadou televizorů. Na veletrhu CES Samsung seznámil návštěvníky s poslední kolekcí Blu-ray přehrávačů, včetně modelu BD-C6900, který je již z výroby vybaven funkcí 3D přehrávání, a podporuje tak nový standard 3D Blu-ray.

Kromě 3D se v televizích prosazuje internet. Samsung proto představil modernizovanou službu Internet@TV – Content Service, obsahující i funkci Samsung Apps, kde si zákazníci mohou prostřednictvím vybraných HDTV, Blu-ray přehrávačů a systémů domácího kina stahovat a nakupovat nejrůznější aplikace. Na lokalizace služeb si ovšem budou muset menší země jako Česká republika pravděpodobně počkat.

Samsung LED 9000

3D televizory společnosti Samsung jsou vybaveny vestavěným 3D procesorem, který je optimalizován tak, aby zajišťoval komptabilitu se všemi nejdůležitějšími 3D formáty. LED televizory Série 9000 nabízí kromě 3D také nejtenčí design s chromovanými hranami nebo dotykový dálkový ovladač.

AMD s velkými plány

Dvojka na trhu s procesory v loňském roce oznámila novou strategii v prodejním kanále, obchodní i hospodářské úspěchy a klíčové plány ve svém produktovém portfoliu. Na CESu výrobce s prezentací úspěchů pokračoval. AMD ohlásilo prodej dvoumilionté grafické karty podporující DirectX 11 a zároveň odhalilo první mobilní grafické karty s podporou DirectX 11 ATI Mobility Radeon 5870.

Právě společně se Samsungem pak výrobce předvedl úzkoprofilové displeje, podporující technologii ATI Eyefinity, která umožňuje připojit k jednomu PC až 24 displejů. Technologii podpořilo AMD také spuštěním programu ATI Eyefinity Validation, který spotřebitelům pomůže identifikovat displeje, adaptéry, software a další komponenty, které podporují technologii ATI Eyefinity.

„Hybridní“ Lenovo

Zdálo by se, že v kategorii notebooků již bylo vše vyzkoušeno a jde jen o to, jak přístroje ještě více odlehčit a zvýšit jejich výkon. Jak ovšem ukázal veletrh v Las Vegas, i v tomto segmentu lze upoutat pozornost spotřebitelů novým designem. Lenovo představilo hybridní notebook IdeaPad U1, dva počítače v jednom přístroji, které spolupracují i pracují samostatně, a to buď jako notebook nebo dotykový multitouch tablet.

Lenovo IdeaPad U1

Módní šarlatově červený IdeaPad U1 je rozměrově menší než papír vytrhnutý z poznámkového bloku, přičemž váha „hybrida“ dosahuje 1,7 kg. Dokud je IdeaPad U1 provozován ve své tradiční podobě notebooku, může se pochlubit 11,6palcovým HD displejem s LED podsvícením a operačním systémem Windows 7. Když je odstraněn 750 gramů vážící multitouch displej, stává se nezávislým tabletem s procesorem ARM, běžícím na operačním systému Linux Skylight od Lenova.

Asus pro hráče

Tchajwanský výrobce představil na americkém veletrhu další kousky z řady Republic of Gamers (ROG), která se chlubí kvalitní konstrukcí a vysokým výkonem a oslovuje zejména hráče a overclockery. Herní notebook Asus G73Jh je inspirovaný konstrukcí neviditelného letounu a určený pro hráče na cestách. Mezi další představené novinky patřil počítač Asus Essentio CG5275, jenž spojuje výkon s výstředním designem. Pro overclockery připravil výrobce grafické karty řady Matrix a výkonnou základní desku Rampage III Extreme pracující na bázi chipsetu X58, jež podporuje využití až čtyř grafických karet zároveň.

 

notebook Asus G73Jh

Designéři modelu G73Jh se nechali inspirovat stíhacím letounem Lockheed F117 Nighthawk, od nějž si notebook vypůjčil nejen matný černý zevnějšek, ale i dva hranaté „tepelné vývody“ umístěné na zadní straně. Srdcem modelu G73Jh je procesor Intel Core i7, maximální operační paměť dosahuje až 8 GB DDR3. 1 TB úložného prostoru nabízí dostatečnou kapacitu pro kvalitní herní zážitek a multitasking.

Asus dále představil na letošním veletrhu CES novinky z řady Eee, do níž patří kromě nových netbooků Eee PC i další zajímavé produkty - EeeKeyboard PC, all-in-one počítač EeeTop PC nebo multidotykové tablety T91MT a T101MT.

Asus EeeKeyboard PC

Počítač Asus EeeKeyboard PC je domácí počítač zasazený do klávesnice. Vestavěný 5" displej umožňuje dotykové ovládání a práci s programy a lze ho naprogramovat tak, aby zobrazoval klávesy rychlého spuštění a klávesové zkratky pro snadnější přístup k aplikacím a webu. Prostřednictvím technologie Ultra-wideband přenáší EeeKeyboard PC bezdrátovou zábavu v HD rozlišení na HDTV či monitory.

Trendy pro rok 2010?

Na to, které z představených produktů a technologií najdou cestu na náš trh, si budeme muset bezesporu počkat. Zaručené prodejní trháky na vaše pulty nabízejí veletrhy každý rok, jejich prodejní potenciál už ale není v praxi vždy tolik zajímavý, jak PR zprávy tvrdí.

Letos jsme slyšeli asi nejvíce povyku kolem technologie 3D, tabletů a elektronických čteček. Technologii 3D již známe dlouho (minimálně z kina) a díky široké podpoře největších výrobců a atraktivitě pro zákazníky má šanci stát se v případě televizorů a snad i projektorů skutečným prodejním tahákem. U tabletů a elektronických čteček (které již mimochodem známe také delší dobu) bude spíše než na inovačním potenciálu záležet na koncových cenách. Kromě tabletů pak bude u zmíněných technologií důležitá ještě další věc – kvalitní obsah. Bez něho uvidíme stejné technologie zase až příští rok na CESu.

Pro více informací o veletrhu navštivte webové stránky 2010 International CES. Doporučujeme také video z dílny IDG TV, které nabízí krátkou vizuální reportáž z veletrhu a věnuje se podrobněji  projektu Natal z dílny Microsoftu, dalšímu velkému tématu letošního CESu. A pozor, za ChannelWorld to z CESu není vše. Další video plné technických novinek vás čeká tento týden.Komentáře