Obchodní příležitosti při uvedení systému Windows 7 na trh

S příchodem Windows 7 budou opět zákazníci řešit, jakou edici systému vybrat a v jakém licenčním modelu. Na prodejci počítače nebo licence je, aby zákazníkovi pomohl s výběrem. Jaké jsou tedy možnosti licencování a co nabízet?

Obchodní příležitosti při uvedení systému Windows 7 na trhKaždý uživatel systému Windows potřebuje zakoupit licenci. Existují pouze dva typy licencí. Plná licence nebo upgrade licence. U plné licence nepotřebuje uživatel podkladovou licenci a může ji použít na počítači bez jakéhokoliv operačního systému. Upgrade licence vždy vyžaduje podkladovou licenci. K dispozici jsou 4 typy běžných licencí - OEM, krabicové licence, Windows Anytime Upgrade a multilicence. Dále pak existují specifické licence, určené k legalizaci operačního systému Windows. Každý typ licence má svá specifika.

Vzhledem ke skutečnosti, že většina počítačů má 64bitové procesory a ceny pamětí klesly na přijatelnou úroveň, díky čemuž se počítače se 4GB RAM a více stávají standardem, je rozumné začít více prodávat 64 bitovou verziNejčastější a zároveň nejlevnější licencí je OEM licence. Ta je určena pro nové počítače. Zákazníci budou u této licence řešit, jakou edici systému si vybrat a zdali zvolit 32 nebo 64 bitovou verzi systému. Vzhledem ke skutečnosti, že většina počítačů má 64bitové procesory a ceny pamětí klesly na přijatelnou úroveň, díky čemuž se počítače se 4GB RAM a více stávají standardem, je rozumné začít více prodávat 64 bitovou verzi. Po vysvětlení výhod 64 bitové verze navíc vzniká prostor pro dodatečný prodej operační paměti.

Druhým typem licence je krabicová licence, tzv. Full Packade Product (FPP). Ta je dostupná jako plná licence nebo jako upgrade licence. V případě upgrade licence je zapotřebí, aby uživatel vlastnil podkladovou licenci. Pro systém Windows 7 je požadovaná licence Windows XP nebo Windows Vista. Výhodou plné licence u krabice je její přenositelnost. Tato licence je tedy vhodná pro uživatele, kteří si stavějí sami počítač a často obměňují jednotlivé komponenty nebo vyměňují počítač po krátké době. Tuto licenci lze také použít pro virtuální prostředí.

Třetím typem licence je Windows Anytime Upgrade. Tento typ licence umožňuje uživateli upgrade v rámci konkrétní verze operačního systému. S nástupem velmi levných mininotebooků, na kterých bude v mnoha případech předinstalovaná edice Windows 7 Starter, lze očekávat zájem zákazníků o přechod na vyšší edici systému Windows 7, která obsahuje více funkcí. Velkou výhodou tohoto upgradu je rychlý přechou na vyšší edici, ten trvá zhruba 10 minut. Zároveň není nutné provádět migraci uživatelských dat, nastavení a přeinstalovávat aplikace.

Posledním běžným typem licence jsou multilicenční programy, které jsou určené pro firmy a organizace. UpgradeJako podkladová licence je brána OEM nebo krabicová licence systému Windows XP Professional nebo Windows Vista Business či Ultimate licence v multilicenčních modelech se prodávají od 5 kusů výše. Zároveň jsou k dispozici různá řešení, která umožňují zákazníkovi rozložit platby v čase, získat licence pouze na omezenou dobu nebo trvale. V rámci multilicenčních programů je vždy nabízena pouze upgrade licence a je zapotřebí mít podkladovou licenci. Jako podkladová licence je brána OEM nebo krabicová licence systému Windows XP Professional nebo Windows Vista Business či Ultimate. Výjimku mají pouze organizace, které mohou nakoupit tzv. Academic multilicence. V tomto případě může být podkladovou licencí i edice Home. V rámci multilicenčních programů je nabízena upgrade licence na systém Windows 7 Professional. Součástí některých multilicenčních programů je i Software Assurance, který opravňuje zákazníka k užívání edice Enterprise. S příchodem nové verze operačního systému lze očekávat zvýšenou poptávku po multilicenčních programech. Navíc lze využít slevy v některých programech, které jsou platné až do konce tohoto roku. Více informací získáte u autorizovaných distributorů společnosti Microsoft.

Software Assurance

Nejčastějším důvodem, proč si zákazníci tento program kupují, je nárok na nejnovější verzi systému ve verzi Windows 7 Enterprise, která zahrnuje některé klíčové technologie, jako je BitLocker, BitLocker To Go, DirectAcess, BranchCache a AppLockerProgram Software Assurance je určitou atypickou formou multilicence. Nejčastějším důvodem, proč si zákazníci tento program kupují, je nárok na nejnovější verzi systému ve verzi Windows 7 Enterprise. Ta zahrnuje některé klíčové technologie, jako je BitLocker, BitLocker To Go, DirectAcess, BranchCache a AppLocker. Další výhodou tohoto programu je dodatečná podpora ze strany společnosti Microsoft, nárok na provoz až 4 dalších operačních systémů Windows ve virtuálním prostředí na stejném počítači, možnost nákupu licencí některých produktů společnosti Microsoft pro zaměstnance domů za zvýhodněné ceny nebo školení a e-lerningové kurzy. Kromě jiného získává zákazník možnost zakoupit nástroje Microsoft Desktop Optimization Pack pro Software Assurance. Tato sada 6 nástrojů pro pokročilou správu IT prostředí umožňuje organizacím snížit celkové náklady na správu koncových stanic. Součástí jsou také dvě virtualizační technologie pro operační systém a aplikace.

Software Assurance je možné zakoupit do 90 dní k OEM, FPP nebo legalizačním licencím, nicméně s příchodem systému Windows 7 byla stanovena výjimka, v rámci které je možné zakoupit Software Assurance k těmto licencím pořízeným od 1. srpna 2008. Tato nabídka je časově omezená a platí pouze do 31. prosince 2009. Software Assurance je navíc od října do konce roku nabízen s 15% slevou a jedná se o nejlevnější způsob, jak získat licenci k systému Windows 7 na zhruba rok staré počítače.

Downgrade na předchozí verze

Downgrade na předchozí verze systému Windows je možný z OEM licencí Windows 7 Professional a UltimateDowngrade na předchozí verze systému Windows, konkrétně na Windows XP Professional nebo Windows Vista Business či Ultimate je možný z OEM licencí Windows 7 Professional a Ultimate. Možnost downgradu na Windows XP Professional je časově omezená na 18 měsíců od 22. října 2009 nebo do vydání aktualizace Service Pack 1 systému Windows 7, podle toho, co nastane dříve. U multilicenčních programů je možné provést downgrade na předchozí verze vždy bez jakéhokoliv časového omezení. Krabicové licence ani OEM licence Windows 7 Starter nebo Home Premium neumožňují downgrade na předchozí verze.


Přehled licenčních modelů operačního systému Windows 7

Přehled licenčních modelů Windows 7

OEM

Krabice (FPP)

Upgrade multilicenční smlouvy

Software Assurance

Starter

Pouze 32 bit

Ne

Ne

Ne

Home Premium

Ano

Ano

Upgrade licence

Plná licence

Přenositelnost licence

Podpora ze strany společnosti Microsoft

Ne

Pouze Academic licence

Professional

Ano

Downgrade na Windows Vista nebo XP Professional

 

Od 5 počítačů a výše

Nutná podkladová licence (OEM)

Downgrade na jakoukoli nižší verzi

Možnost dokoupit do 90 dnů od nákupu OEM nebo FPP licence

 

Ultimate

Ne

Enterprise

Ne

Ne

Ne

Ano

Zdroj: Microsoft (říjen 2008)


Recenzi Windows 7 si můžete přečíst na PC Worldu v článku Windows 7 Ultimate, úspěch nebo propadák?. Na stejném serveru najdete také podrobný návod jak provést upgrade na operační systém Windows 7.


Autor působí jako produktový manažer divize Windows Client ve společnosti Microsoft.Komentáře