Ve vyhlídkových prostorách Žižkovské věže v Praze přivítala společnost Taktik své zákazníky a představila jim spolu se zástupci výrobců řešení značek Nutanix vč. OEM partnera Lenovo a Exagrid.
Petr Belatka, CEO společnosti Taktik, která je resellerem těchto značek na českém trhu, v úvodním slově zdůraznil, že všechna řešení dokážou zákazníkům blíže prezentovat i formou proof of concept.
Presales engineer Richard Vršník přiblížil účastníkům konvergenci a hyperkonvergenci, která je podle něj sbližování afinit v systémech. Hyperkonvergovaná infrastruktura (HCI) spojuje servery, storage vč. prosíťování a hlavně sjednocující softwarové vrstvy.
„Dokážeme vaši infrastrukturu udělat neviditelnou,“ nadneseně poté dodal za Nutanix Tarcan Serdaroglu, senior regional manager Eastern Europe & Turkey.
Zmínil, že Nutanix je prověřená technologie HCI, kterou Gartner ve svém kvadrantu HCI označuje za lídra lídra následovaného společnostmi Dell EMC, VMware a HPE.
Výrobce, který byl zatím na českém trhu zatím zastoupený pouze skrze OEM partnery Lenovo, Dell EMC nebo Fujitsu, aktuálně nabírá nové posily. Do tří měsíců by měli nastoupit sales a presales specialisti zodpovědní za ČR, SR a Maďarsko.
Poté Anton Zhbankov, senior systems engineer Russia & CIS v Nutanixu, představil samotnou architekturu, jejíž jednoduchost shrnul do „One OS. One click.“ Hlavní hodnotou HCI Nutanix jsou podle něj rychlost nasazení, extrémní jednoduchost a neustále inovace.
Zmínil, že trendy veřejného a soukromého cloudu v IT vykrystalizovaly do hybridního modelu, který Nutanix nazývá spíše jako distribuovaný cloud zahrnující jedno a více datacenter, menší pobočky, edge computing a IoT aplikace.
Výzvou tohoto prostředí jsou různé technologické stacky (fiber channel, iSCSI, různé sítě, virtualizační vrstvy…), které komplikují přenositelnost aplikací a dat.
Navíc to způsobuje fragmentaci správy a zvyšuje její složitost. V důsledku toho je i složité predikovat ekonomiku IT prostředí. „Nepotřebujete řešit servery, switche… potřebujete, aby aplikace běžela,“ dodal Zhbankov.
Nutanix je 100% software, takže běží téměř na každém hardwaru s jedním unifikovaným UI a jednotnou konzolí. V rozhraní používá pouze HTML5 prostředí. „Občas jej nazývají iPhonem pro datacentra,“ přirovnává Anton Zhbankov jednoduchost, jakou má Nutanix poskytovat při správě.
Kromě možnosti využít Hyper-V, VMware nebo Citrix nabízí Nutanix také vlastní nativní virtualizaci AHV (postavená na KVM), která je v ceně. Nedávno výrobce uvedl také vlastní orchestraci application centric management pro multicloudové prostředí. Chystá také spuštění Xi Cloud Services by Nutanix – privátní cloud, který bude sloužit jako záložní datacentrum pro replikaci dat. Letos bude uvedený v USA a později i v Evropě.
Zákazníci si mohou HCI Nutanix pořídit od OEM partnerů Lenovo, Dell EMC a Fujitsu, kteří nabízejí svůj hardware s nasazeným SW Nutanix, vlastní podporou a pricingem. Podporovaná je i infrastruktura dalších certifikovaných výrobců HPE nebo Cisco. V takovém případě má zákazník dva body podpory – pro HW jeden z vendorů a pro SW Nutanix.
V další prezentaci Ondřej Lorenc představil konvergované systémy Lenovo a certifikované hyperkovergované systémy Lenovo ThinkAgile SX pro Nutanix.
Následně Richard Vršník prezentoval technologie Exagrid, hardwarové deduplikační úložiště určené zejména pro větší firmy a státní správu, kde spravují velké množství dat (typicky 20 TB a více). Úložiště dat je rozděleno na dvě části. Do první se ukládá samotná záloha, která je zde připravena pro rychlou obnovu dat, a ve druhé zařízení provádí deduplikaci záloh.
Po prezentacích následoval raut, ochutnávka sushi a degustace skotských whisky.
Zdroj: ChannelWorld
Foto: Michal Šafus