Nové směrnice pro nakládání se starými notebooky, tiskárnami či mobilními telefony, které mají vejít v platnost v Evropské unii, jsou připraveny.
Navrhované změny by se měly podstatně dotknout jak spotřebitelů, tak výrobních a prodávajících společností. Poslanci Evropského parlamentu chtějí spotřebitelům umožnit za účelem bezpečné recyklace navracet spotřební elektroniku maloobchodníkům.
Podílet se na procesu mohou i samotní výrobci, a to cíleným využíváním snadno recyklovatelných materiálů při návrhu produktů. Podle toho, do jaké kategorie produkt spadá, by měl být dle nových směrnic z 50 až 75 procent recyklovatelný, přičemž by mělo být možné znovu upotřebit minimálně 5 procent výrobku.
Součástí návrhu je i rozšíření platnosti zákona na veškeré elektrické a elektronické vybavení, a to včetně lékařských, monitorovacích a kontrolních přístrojů.
Nepříznivá situace dnešních dnů
Zastaralé a rozbité elektrické spotřebiče spolu s elektronickými zařízeními představují v Evropské unii nejrychleji se rozrůstající typ odpadu a zákonodárci se rozhodli situaci řešit.
“Už si nemůžeme nadále dovolit plýtvat odpadem. Parlament dal jasně najevo, že abychom zabezpečili shromáždění a recyklaci většího počtu elektronického opadu, musejí se do procesu zapojit veřejné úřady, výrobci i spotřebitelé,“ prohlásil Karl-Heinz Florezn, poslanec Evropského parlamentu, který za novým zákonem stojí.
Doporučena byla také přísnější opatření zabraňující vývozu elektronického odpadu do rozvojových zemí, ve kterých může odpad představovat zdravotní i ekologickou hrozbu.
Foto: © Tombaky - Fotolia.com
Zdroj: IDG News Service