Nortel požádal o ochranu před věřiteli, co bude s partnery?

Nortel Netrworking má finančí problémy a minulý týden oficiálně požádal o ochranu před věřiteli. Kanadskou společnost nyní čeká restrukturalizace. Na co se musí připravit partneři?Výrobce se sídlem v kanadském Torontu požádal minulou středu o ochranu před věřiteli v USA, Kanadě a v Anglii. Důvodem byly nesplacené pohledávky ve výši 107 milionů amerických dolarů. Výrobce také zažil nejhorší kvartál ve své historii. Cena jeho akcií na americké burze skončila 31. 12. 2008 na hodnotě 0,26 dolaru za kus, o rok dříve to přitom bylo 15,09 dolaru.

Nortel se zaměřil „na všechny alternativy" zvoleného postupu, ale současná situace vedla jeho management k rozhodnutí, že právě žádost o ochranu před věřiteli bude z dlouhodobého hlediska nejzodpovědnější cestou. Výrobce telekomunikačních produktů se chce nyní soustředit na „obchodní a finanční restrukturalizaci" a očekává, že vyjde z celého procesu „více specializovaný, finančně stabilizovaný a konkurenceschopnější," píše se v oficiálním tiskovém prohlášení.

Bankrot? Na účtech jsou miliardy

Některá média zveřejnila zprávu jako informaci o bankrotu. Nortel nicméně v dalších dnech ohlásil, že má na účtech 2,4 miliardy amerických dolarů, které chce ochranou před věřiteli uchovat. „Tyto peníze nám umožňují dodat produkty, které jsme slíbili zákazníkům a zajištění produktové podpory," sdělil v telefonickém rozhovoru pro IDG Joel Hackney, prezident pro podniková řešení Nortelu.

„Důležitá je ochrana před věřiteli, nikoliv bankrot, jak je prezentováno. Nortel udělal v tuto chvíli to nejlepší, co mohl, aby své problémy vyřešil. Stávající zákazníci nemusí panikařit. Partneři Nortelu v Evropě mají z prodeje produktů Nortel dobré příjmy, nemohou si dovolit přestat zákazníky podporovat. Nortel navíc souhlasil, že bude dodávat potřebné produkty pro uspokojení poptávky," komentoval situaci z evropské perspektivy Steve Blood, vice president pro výzkum analytické společnosti Gartner.

„Nortel se nemění, propouštění se neplánuje a soustředí se na každodenní byznys," komentuje předpokládané dopady na místní trhy neoficiální zdroj z lokálního zastoupení výrobce. Podle informací ChannelWorldu se nyní místní pobočka zaměřuje na komunikaci s partnery a vysvětlování situace, která „není problém, nýbrž jeho řešení." Tok financí výrobce nyní po celém světě, včetně zastoupení pro tuzemské trhy, kontroluje auditorská společnost Ernst & Young.

Distributoři vyčkávají, partnery čeká vysvětlování

V České republice má Nortel dva autorizované distributory (Tech Data Distribution a RRC-CZ), na Slovensku je to Tech Data Distribution SK. „Žádná lokální opatření neplánujeme. Produkty Nortel držíme v našem centrálním skladu v Anglii a případné další kroky jsou plně v kompetenci našeho centrálního týmu v Anglii," komentuje potencionální změny na tuzemském distributorském trhu Petr Douda, vedoucí obchodní jednotky Networking  a Cisco, které jsou součástí divize Azlan, společnosti Tech Data Distribution.

Stejně tak distributor RRC-CZ sleduje situaci, ale neplánuje změny. Dle vyjádření společnosti jsou „produkty Nortel v nabídce i nadále běžně dostupné a je k nim poskytována jak záruka ze zákona, tak technická podpora a zázemí."

Nortel má v Česku několik významných zákazníků, se kterými obchoduje napřímo. Jsou jimi IBM, Kapsch, NextiraOne a Simac. Potíže svého dodavatele veřejně nekomentovali.

V souvislosti s publikováním zprávy o ochraně před věřiteli lze očekávat, že koncoví zákazníci budou při nákupu produktů výrobce zdrženlivější. Pro resellery to jistě není dobrá zpráva, čeká je totiž náročné přesvědčování zákazníků, anebo přechod na produkty jiného výrobce.

Tomu nasvědčují i doporučení analytika Steva Blooda: „Nortel má dobré produkty. Nicméně v případě nových nákupů by se zákazníci měli podívat také na jiné firmy jako méně rizikovou variantu. Očekáváme, že Nortel o pár nových zakázek přijde. Firmám, které jsou na Nortel vázány, doporučujeme, aby odepsaly zboží v kratším časovém období třeba tří let místo tradičních pěti až šesti."Komentáře