Spoluprací výrobců, která byla ohlášena minulý týden, se vymezuje nová mobilní platforma - chybějící článek mezi netbooky a mobilními telefony. Oba giganti se také zaměří na vývoji několika open source projektů založených na Linuxových operačních systémech a určených právě pro nově vyvíjená zařízení.
Tato spolupráce je podle komentátorů velkou výhrou pro Intel, který se snaží svými čipy prosadit na trhu mobilních zařízení. Ten je ovládaný procesory navrženými jeho konkurencí, společností Arm, jejíž čipy se dnes nachází ve většině mobilních telefonů na světě. Například iPhone používá čip založený právě na architektuře Cortex A8 od Arm. Zařízení od Nokie jsou na tom v současnosti podobně. Podle výrobce telefonů by nicméně nová dohoda s Intelem neměla mít na spolupráci s Armem vliv.
Intel je sice největší dodavatel mikroprocesorů pro notebooky a stolní počítače s 80% podílem na trhu, ale teprve před dvěma lety vstoupil i na trh mobilních zařízení, kde představil menší a efektivnější čip pro mobilní zařízení, nazvaný Atom. Čipy byly ale považovány za příliš energeticky náročné pro menší mobilní zařízení jako jsou MIDs (Mobile Internet Devices - mobilní zařízení určena pro přístup k internetu) a v tomto segmentu neuspěly.
MIDs s Moblinem?
Podle vyjádření společností v konferenčním hovoru, kterého se účastnili také zástupci vydavatelství IDG, dojede k vývoji a výrobě zařízení s čipy založenými na architektuře od Intelu, což by mohlo urychlit přijetí těchto čipů i v jiných mobilních přístrojích.
„Tato zařízení se vejdou do kapsy a osloví tak novou paletu uživatelů mezi netbooky a MIDy," řekl Anand Chandreskher, senior víceprezident a generální manažer divize Intel Ultra Mobility Group. Zařízení jsou zaměřena na zkušené počítačové uživatele, jimž by měli umožnit přímý přístup na internet a k dalším softwarovým službám.
„Budeme o těchto produktech mluvit až ve chvíli, kdy na to budeme připraveni, prozatím to není k diskuzi," řekl Anand Chandrasekher k dotazům na konkrétní podobu přístrojů. Zatím nebyla zveřejněna doba, kdy by se tyto produkty daly očekávat.
Společnosti také hodlají spolupracovat na open source projektu nazvaném Moblin, což je optimalizovaná verze operačního systému Linux do kapesních přístrojů. Projekt Moblin běží za podpory nadace Linux Fondation, jíž je Intel největší podporovatel.
Výrobce má díky dohodě s Nokií k dispozici již dva ze tří největších výrobců mobilních zařízení. LG již dříve tohoto roku oznámilo, že v nových MID zařízeních bude používat čipy Intelu.
Nokia byla podle IDC v roce 2008 největším světovým výrobcem mobilních telefonů. Celkově vyexpedovala okolo 468,4 milionu telefonů, druhý Samsung nedosáhl ani poloviny toho, co Nokia, přesněji řečeno šlo o 196,7 miliony telefonů. Na třetím místě skončila společnost LG, která expedovala přibližně 100,7 milionů telefonů. O plánech Nokie vstoupit na trh notebooků se spekulovalo již dříve.
Jak by mohli vypadat MID zařízení budoucnosti se můžete podívat také na našem videu z veletrhu Computex 2009.