Společnost No Fluff Jobs uvádí, že čeští IT profesionálové nemají potřebu měnit zaměstnání. Celých 88 % oslovených IT odborníků nehledá práci a ti, kteří aktivně hledají, tak činí z důvodu vidiny lepšího výdělku nebo vylepšení takzvané work-life balance.
Čeští IT odborníci podle společnosti patří mezi nejlépe placené v oboru v regionu střední a východní Evropy. Třetina z nich vydělává víc než 67 000 Kč měsíčně, pouhých 10 % pracovníků dostává míň než 22 000 Kč měsíčně.
Pouhých 12 % se aktivně poohlíží po jiném zaměstnání, nejčastěji z důvodu příliš nízkého výdělku, touze po nových profesních zkušenostech a praxi, kvůli osobnímu rozvoji nebo vylepšení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem.
V EU chybí více než půl milionu IT expertů
Zakladatel a CEO společnosti No Fluff Jobs Tomek Bujok říká, že IT trh roste extrémně rychle, k čemuž přispěla i koronavirová pandemie, ale počet nových IT odborníků nestíhá pokrývat poptávku.
Podle dat Evropské komise z roku 2019, chybí v EU 500 až 900 tisíc IT specialistů. Podle dat Eurostatu pak vzrostl mezi lety 2011-2020 počet ICT specialistů v EU o 50,5 %, což je víc než 9krát, než kolik činil růst pracovníků v rámci celkové zaměstnanosti (5,5 %).
Nejrozšířenějším typem pracovní smlouvy mezi IT profesionály je podle společnosti klasická pracovní smlouva, kterou v České republice uzavře víc než 67 % pracovníků. Následují živnostníci, kterých je přes 22 % a na 10 % dotázaných uvedlo, že mají uzavřený jiný typ smlouvy.
Zdroj: No Fluff Jobs