V dnešní době mají NASy co nabídnout a výjimkou nejsou ani domácí NAS pro čtyři disky s podporou RAID 5 a RAID 10 anebo profesionální racková řešení pro dvanáct SATA disků. Podporu SAS byste však hledali marně.
Na současném trhu s NAS lze identifikovat hned několik důležitých subkategorií. Pokud je budeme řadit podle koncové ceny je první z nich SoHo. Tam jsou požadavky na NAS od dalších kategorií velice odlišné. Předně řadě uživatelů postačí jediný disk bez jakékoliv redundance. Dlužno dodat, že tato řada uživatelů si časem uvědomí, že to nebylo moudré řešení, a tak přejde na dvoudiskové NASy s mirroringem (RAID1).
Uživatelů je ale tolik, že bude trvat roky, než NAS pro jeden disk přijdou o současnou slávu. Navíc je důležitý i faktor ceny. NAS pro dva disky v RAID 1 a 2 GB kapacitou dnes vyjde na cenu okolo 10 000 korun, což je na české domácnosti safra hodně.
Parametry, které v domácnostech rozhodují
Po domácích NAS chtějí uživatelé několik základních funkcí. Samozřejmostí by měla být podpora DLNA, které se objevuje téměř ve všech současných zařízeních. Mají ji dražší televizory, téměř všechny Blu-ray přehrávače, A/V receivery, dokonce i některé mikro-hifi systémy a nesmíme zapomenout ani na mobilní telefony a tablety. NAS se v tomto případě stává výhodnou náhradou domácího multimediálního centra. Multimediální funkce totiž nabízí už jiné zařízení a NAS pro ně poskytne dostatečný úložný prostor.
Právě multimediální použití je i jádrem druhého častého požadavku na domácí NAS, kterým je přítomnost podpory BitTorrent protokolu. Ten se používá s oblibou pro nelegální stahování hudby a zejména filmů.
Posledním požadavkem, který opět souvisí s multimédii, bývá požadavek na rychlost čtení aspoň 20 Mbit/s, což je datový tok velké části HD filmů. Maximální datový tok HD filmů je pak 40 Mbit/s. Rychlost zápisu přitom řadě uživatelů postačí i nižší. Výjimku s požadavkem na rychlost tvoří ti uživatelé, kteří se spokojí i s možnostmi 100 Mbit/s sítě (respektive s využitím jejich CATV nebo ADSL routeru) pro propojení NASu s počítačem a televizí.
Překvapivě důležitou roli hraje také celková spotřeba elektrické energie a hlučnost. NAS je často umístěn v obýváku, kde by mohl rušit poslech hudby a sledování filmů anebo v místnosti, kde se spí. Někteří domácí uživatelé pak NAS používají i jako levný systém pro záznam z IP kamer, čehož si už všimli i výrobci těchto zařízení.
Rychlost, spolehlivost a jednoduchost pro menší firmy
Ve středním segmentu zejména pro menší firmy se objevují výlučně dvou, čtyř a výjimečně i osmidiskové NASy. Požadavky na multimediální funkce jsou zde nulové. Důležitou roli hraje redundance dat a schopnost sdílet data mezi počítači s možností řízení přístupu k adresářům. NAS zde tak představuje souborový server, čemuž jsou podřízeny i všechny požadavky.
Klíčová je pro firmy spolehlivost a přenosová rychlost. Přitom v obou dvou parametrech se dokáží jednotlivé výrobky výrazně lišit a uživatel se tyto parametry jen těžko dozví. To je také zajímavá příležitost pro resellery, kteří se na tento segment chtějí specializovat.
NAS se však ve firmách uchytí i pro další využití jako je sdílení starších tiskáren a multifunkcí, které dříve nebývaly běžně vybaveny Ethernetem. S ohledem na to, že tato kategorie firem často nemá vlastní IT oddělení, je také důležitá snadná administrace uživatelských účtů.
S velikostí rostou nároky
Velké NASy pro střední firmy pak tvoří poslední a také nejdražší kategorii s cenovkou atakující hranici 100 tisíc korun. I zde hraje samozřejmě svou roli spolehlivost a výsledná přenosová rychlost. Do hry však vstupují další požadavky.
Podobné NASy se totiž nezřídka používají také jako úložiště pro firemní aplikace či webové servery a počítá se u nich s provozem 24/7. Díky tomu vzniká požadavek na hot-swap funkcionalitu, podporu pro VMware a zejména automatizované zálohování.
Vzhledem k připojení k síti, které obstarává pouze gigabitový Ethernet, se přitom i v této cenové kategorii počítá jen se SATA II disky a ne s rychlými SAS. I při nejlepší vůli je totiž maximální přenosová rychlost omezena na 125 MB/s, takže investice do SAS disků s rychlostí běžně dosahujících 150 MB/s by byla vyhozením peněz.
A jak NASy prodávat?
Tou nejhorší variantou, kterou můžete zvolit, je naházet je všechny společně do e-shopu bez jediného slova. Uživatelé se totiž musí vzdělávat, a to platí i o těch firemních. Navíc pro každou výše uvedenou kategorii hrají roli zcela jiné požadavky a praktické aplikace. Firmy mimo to nemají ani čas ani chuť zjišťovat, které disky jsou s daným NASem zrovna kompatibilní a za jakých podmínek. Je tedy třeba jim nabídnout disky, které mohou použít. Specializace se proto více než vyplatí.
Autor je nezávislým konzultantem a publicistou. Zajímá se především o moderní (nano)technologie a management.