Zemské digitální vysílání (DTT) je v ČR stále klíčovou platformou. Potvrdil to výzkum společnosti České Radiokomunikace zaměřený na příjem televizního vysílání. Tuto platformu využívá více než polovina (58 %) domácností, přičemž počet zájemců o využívání DTT navíc meziročně narůstá.
Pro české domácnosti je u DTT silným argumentem bohaté zastoupení televizních programů, snadná dostupnost signálu na celém území ČR a také bezplatný příjem. I v případě přechodu z analogového na digitální vysílání, kdy došlo k mírnému poklesu diváků využívající terestrické vysílání, se ukázalo, že domácnosti se po určitém zaváhání opět vracely k bezplatnému DTT.
Druhým nejčastějším způsobem televizního příjmu je satelit, který využívá 26 % českých domácností. Kabelovou televizi využívá 24 % dotazovaných a zatím jen 7 % tuzemských domácností využívá platformu IPTV, tedy příjem televizního vysílání přes internet.
Velká většina domácností (cca. 70 %) využívajících DTT platformu přijímá signál prostřednictvím zabudovaného tuneru v televizoru, zbývajících 30 % využívá Set-Top-Box (STB). Podíl STB stále klesá a je zřejmé, že tato zařízení byla využívána zejména v rámci přechodu z analogového na digitální vysílání.
Platforma DTT podle ČRa stále přináší více výhod než ostatní platformy. Kromě toho, že je zdarma, u ní nejsou například nutné smluvní závazky a objednávání služeb, stejně jako není nutné využívání přijímacích zařízení dodávaných poskytovatelem služby.
Dalším argumentem je vzrůstající dostupností interaktivních OTT služeb prostřednictvím HbbTV. V souvislosti s přechodem na nový standard digitálního vysílání (DVB-T2) jen 8 % diváků uvažuje o přechodu na alternativní platformu.
Zdroj: České Radiokomunikace