Odborníci z poradenské skupiny Moore Czech Republic uvádí, že v roce 2021 používalo umělou inteligenci zhruba 8 % podniků v Evropské unii. V České republice se ale jednalo pouze o 4 % firem.
Naopak nad evropský průměr se Česká republika podle Moore CZ vyšplhala v podílu společností používajících internet věcí. V tuzemsku tento podíl dosahuje 31 %, průměr celé EU je 29 %. Vyplývá to z dat Eurostatu.
Česká republika je v pořadí států Evropské Unie v podílu firem používajících umělou inteligenci až osmnácté. První je v tomto srovnání Eurostatu Dánsko se 24% podílem, naopak nejnižší využití připadá Rumunsku s pouhým 1 %.
„Česká republika v používání umělé inteligence v podnikání výrazně zaostává za svými evropskými partnery. Moderní technologie jsou přitom velmi důležité pro hospodářský růst […],“ komentuje Marcela Hrdá, partnerka skupiny Moore Technology CZ.
Řešení nedostatku pracovní síly?
Moderní technologie jako AI či IoT, který je v tuzemských firmách využíván více, jsou podle Moore CZ klíčové v rámci automatizace a digitalizace. Právě tyto součásti čtvrté průmyslové revoluce jsou důležité také s ohledem na stav tuzemského trhu práce, kdy se firmy dlouhodobě snaží obsadit tisíce pracovních míst.
„Celou řadu činností v průmyslu je možné digitalizovat či automatizovat. Byť je tempo pomalejší než v západní Evropě, existuje celá řada firem, které se tímto směrem vydávají,“ uvádí Ivan Konečný, generální ředitel společnosti Misterine. Současně se zapojováním prvků automatizace a digitalizace je potřeba nachystat i systém pro rekvalifikace.
„Postupně bude docházet k úbytku pracovních míst s nižší kvalifikací, a tedy nižší přidanou hodnotou, naopak bude nutné zajistit kvalifikaci k obsluze sofistikovanějších přístrojů. Je nutné ale rovněž zmodernizovat systém celoživotního vzdělávání a posunout ho do digitální éry,“ říká Konečný.
Internet věcí v každé třetí české firmě
Moore CZ uvádí, že v České republice je 9. nejvyšší podíl podniků využívajících internet věcí v Evropské unii, a to 31 %. Nejvyšší je tento podíl v Rakousku, kde internet věcí používá více než polovina firem, nejmenší je pak opět v Rumunsku – jedná se o 11% podíl.
„Internet věcí je v tuzemských firmách využíván především v oblastech skladování, logistiky a v poslední době se začínají intenzivně používat IoT technologie i v průmyslu, především pro sběr technologických dat,“ vysvětluje partner společnosti Moore Technology CZ Miloslav Rut.
„Pro podniky se jedná o užitečný soubor nástrojů, které mohou zásadně usnadnit práci a ušetřit časové i finanční náklady,“ dodává Rut s tím, že časté je využití internetu věcí k zajištění bezpečnosti.
K tomuto účelu jej podle dat Eurostatu používá 72 % firem, 30 % firem potom využívá internet věcí k managementu spotřeby energie a 24 % pro údržbu strojů a vozidel.
Zdroj: Moore Czech Republic