Modemy pro mobilní internet. Nová obchodní příležitost?

4. 8. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor:
Už i do České republiky pozvolna dorazil závan UMTS sítí. Po O2 je konečně v nějakém smysluplném měřítku přislíbily budovat i T-Mobile a Vodafone. Do konce roku by tam v podstatě všechna krajská a okresní města mohla být pokryta signálem sítí UMTS od všech tří operátorů.

Někteří z nich už se přitom nechali slyšet, že nasadí i technologii HSPA+ s rychlostí downlinku až 21 Mbit/s. O UMTS modemy by tak mohl vzrůst zájem, zejména pak mezi majiteli postarších zařízení.

UMTS modem zapojený do USB portu či ExpressCard slotu je v dnešní době v podstatě jedinou rozumnou variantou, jak připojit notebook k internetu. Vzhledem k dosavadní zaostalosti české UMTS scény totiž výrobci notebooků integrované UMTS modemy dodávají jen zřídka a mobilní telefon připojený přes Bluetooth začne brzy narážet na limity samotného Bluetooth, nemluvě o spotřebě, jakou má mobilní telefon v případě, že začne využívat vyšších rychlostí v UMTS.

Jedinou další rozumnou alternativou je mobilní telefon připojený kabelem, který jej zároveň dobíjí. Zde je však třeba říci, že modem integrovaný v mobilu není obvykle žádnou výhrou. Na rychlosti do 2 až 3 Mbit/s sice ještě stačí, ale podporu vyšších rychlostí, nemluvě pak o HSPA+ v něm budete zatím hledat marně. Navíc výhodou modemu je fakt, že v něm můžete mít buď SIM kartu se zvýhodněným datovým tarifem ke své pevné lince anebo SIM kartu od jiného operátora, než používáte pro volání. Jistou nevýhodou pak je fakt, že i v samotném mobilu budete potřebovat nějaký ten datový paušál, abyste si tam mohli číst e-maily apod.

Rozpoutejte poptávku

Klíčovým motorem poptávky po UMTS modemech tedy bude vyšší rychlost. Tu přitom v reálu nenabídne hned tak nějaký modem. I když třeba všechny mohou podporovat maximum UMTS R6 – tedy 14,4 Mbit/s na downlinku (mimochodem, to je čistě teoretická hodnota dosažitelná na fyzické vrstvě na 1 buňku. Když budete stát půl metru před anténou a budete sami, počítejte maximálně s 12 Mbit/s, v praxi pak bude řeč o 4 až 5) a 5,76 Mbit/s na uplinku, tak tyto rychlosti drtivá většina do současné doby prodaných zařízení nebude podporovat.

Lidé, kterým budou 2 Mbit/s málo, budou potřebovat nové modemy. Tato potřeba navíc ještě vzroste v momentě, kdy se T-Mobile rozhodne skutečně nasadit UMTS R7 s technologií HSPA+, která už teď v několika sítích po světě nabízí rychlosti až 28 Mbit/s na downlinku a 11,5 Mbit/s, z čehož je reálné s dobrým modemem dosáhnout zhruba čtvrtinové rychlosti na downlinku a třetinové na uplinku.

Jediným problémem, který zároveň znamená velkou příležitostí pro resellery, je otázka, jak odlišit onen dobrý modem od špatného. Teoreticky totiž nabídnou podobnou maximální rychlost víceméně všechny, v praxi ale budou propastné rozdíly (zejména u UMTS R7) v kvalitě a rozvržení antén (je jich potřeba více najednou) a tím i v jejich reálně dosahované rychlosti.

bitcoin školení listopad 24

Prodejce, který si dá tu práci a modemy (třeba i méně známých značek, které v ČR nebudou operátoři nabízet) doveze a otestuje, bude moci získat celou skupinu zákazníků vyžadující maximální dostupnou přenosovou rychlost. Na uživení to sice nebude, ale jako zajímavý nástroj, jak přitáhnout zákazníky třeba i k jiným produktům jako mobilním telefonům a notebookům, to ale fungovat zcela jistě bude. Zejména, pokud pro importované doposud neznámé značky bude firma investovat i něco málo do marketingu.


Autor je nezávislým konzultantem a publicistou. Zajímá se především o moderní (nano)technologie a management.

Čtěte dále

Canalys: Trh chytrých náramků a hodinek vyrostl o 3 %, o trůn se dělí Apple s Xiaomi
Canalys: Trh chytrých náramků a hodinek vyrostl o 3 %, o trůn se dělí Apple s Xiaomi
ComSource: Čtvrtinu dat posílaných z mobilu na internet tvoří obsah na sociální sítě
ComSource: Čtvrtinu dat posílaných z mobilu na internet tvoří obsah na sociální sítě
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
Obchodní rozchod, Ingram Micro ukončuje spolupráci s Broadcomem
Obchodní rozchod, Ingram Micro ukončuje spolupráci s Broadcomem