Mobilní OS – na západní frontě rušno, 2. díl

10. 6. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor:
Kterému operačnímu systému pro chytrí telefony patří budoucnost? Na trhu je bezmála šest větších či menších hráčů s různými strategiemi. Seznamte se s těmi, kterým zatím nepatří žádné z prvních tří míst v celosvětových prodejích.

WebOS je jedním nejnovějších a zároveň nejstarších operačních systémů na trhu. Vyvinul se totiž z původního PalmOSu, který pochází ještě z dob, kdy mu konkuroval Psion se svým Symbianem. Ano, tím, který dnes najdete prakticky už jen v Nokiích a který končí. WebOS zaštítila (a také koupila) společnost HP, která s ním má velké plány. V praxi však systém jednoho výrobce, nota bene ve světě mobilů zcela bezvýznamného, nikdy nic moc nezmohl. Vlastně se to povedlo jen dvěma firmám – RIM s jeho BlackBerry (zde bodovala inovace v podobě push e-mailu) a Applu s jeho iOS (zde bodovala inovace v podobě intuitivního uživatelského rozhraní a kapacitního displeje). Aby HP s WebOS následoval příklad Applu, musel by přijít s něčím opravdu revolučním, což popravdě od HP asi nikdo moc nečeká, protože na rozdíl od Applu za sebou nemá sérii úspěšných převratných inovací, které by tuto domněnku potvrzovaly.

BlackBerry OS od RIM je stále poněkud ustrnulý na místě. Je sice již dotekový a RIM jej instaliuje i do připravovaného tabletu. Stále se však jedná o one man show jedné značky, která navíc u nás díky cenové politice českých operátorů není nijak zvlášť populární. To na západ od nás (hlavně v USA a UK) je to jiné. Ve Velké Británii je BlackBerry oblíbené hlavně mezi dětmi, funguje totiž jako deklarace sociálního statutu. Kdo má BlackBerry, je už „dospělý.“ Navíc zde BlackBerry Internet Service zpřístupňuje push e-mail obvykle zdarma, což je u dětí taktéž velice žádaná funkce. Nad vývojem BlackBerry OS však visí otazníky. Firmy pokukují po iPhonech a Androidech a děti mají tendenci přiklánět se k nejaktuálnějším trendům. Budoucnost BlackBerry tak příliš růžová není, rozhodně to nebude systém, který by měl nějak radikálně růst a stát se jedničkou na trhu.

Velkou neznámou je nyní systém Windows Phone 7. Systém, který pochází z dob Psionů a Palmů se po verzi 6.5 vyvinul v něco zcela odlišného. Přišel tím navíc o řadu důležitých funkcí, které se nyní budou postupně navracet (tak trochu po vzoru iPhone, který na začátku neuměl téměř nic, a uživatelé mu pak tleskali za každou novou funkci, která byla jinde už léta samozřejmostí). V současné době je WP7 ve stádiu očekávání update Mango, který přijde ke konci roku a který se také představí už na telefonech Nokia.

Microsoft si od spojení s Nokií vůbec pro WP7 slibuje mnohé. Nokia je totiž ještě pořád jednička na světovém trhu s mobily, což se počítá. WP7 v tuto chvíli mají ve srovnání s konkurencí (včetně Nokie) žalostný obchod s aplikacemi, jenže není ani trochu zřejmé, co se s ním stane v budoucnu. Nokia totiž u WP7 telefonů bude muset použít standardní obchod s aplikacemi a je pravděpodobně, že Ovi Store se tak nějakým způsobem se stávajícími WP7 integruje. Stejně tak je možné, že WP7 dostanou i zdařilé Ovi Mapy, což by rázem zvýšilo atraktivitu WP7. Navíc je třeba si také uvědomit, že Microsoft stále intenzivně pracuje na plné integraci svých cloudových a korporátních aplikací s WP7. Pokud se tak Microsoftu zadaří s cloudem pro rezidenční zákazníky a menší firmy, může rázem WP7 poskočit rychle vzhůru (za zdatné asistence Nokie). Alternativním a podobně pravděpodobným scénářem však může být i další pokles tohoto systému až kamsi k nule.

Posledním systémem na trhu je MeeGo, které vyvíjela Nokia společně s Intelem. K tomu už se nyní hlásí třeba i LG. MeeGo postavené na Linuxu mělo být alternativou a dost možná i budoucností Symbianu, která by se vedle telefonů objevila i v televizích a automobilech. V současné době jde však předpokládat, že jeho dny jsou fakticky sečteny. Intel totiž nemá sílu na to, aby prosadil nějaký mobilní operační systém sám, zejména ne v době, kdy na poli mobilních procesorů nehraje ani okresní ligu. Ale i to se možná změní, což by pak MeeGo dávalo aspoň jiskřičku naděje.

Aktualizace: 21. 7. představila Nokia novinku N9 postavenou právě na systému MeeGo. S N9 to přitom Nokia zdá se myslí hodně vážně, slibuje pro něj řadu aplikací překompilovaných ze Symbianu i poměrně velkou marketingovou podporu. Není sice jasné, jakou roli N9 sehraje v nadcházejícím přechodu na Windows Phone 7, ale pokud by se N9 a MeeGo ujaly, může to ještě pořádně zamíchat s kartami na trhu. Pro MeeGo jdou totiž snadno použít všechny již existující Symbianové aplikace vyvinuté v Qt.

ICTS24

První díl komentáře, který pokrývá operační systémy Symbian, Android a iOS naleznete zde.


Autor je nezávislým konzultantem a publicistou. Zajímá se především o moderní (nano)technologie a management.

Čtěte dále

Eset: Češi riskují s daty, podceňují zálohy i bezpečnost
Eset: Češi riskují s daty, podceňují zálohy i bezpečnost
T-Mobilu mírně klesly tržby, spotřeba dat dál stoupá dvouciferně
T-Mobilu mírně klesly tržby, spotřeba dat dál stoupá dvouciferně
Jak se proaktivně bránit moderním hrozbám? Ukáže Cyber Security 2024
Jak se proaktivně bránit moderním hrozbám? Ukáže Cyber Security 2024
Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
eD system bodoval u HPE, je distributorem roku v oblasti SBP
eD system bodoval u HPE, je distributorem roku v oblasti SBP