Dočkáme se výrazného nárůstu mobilního malwaru a jeho variant, vzroste šíření škodlivých kódů prostřednictvím webových stránek, zvýší se počet botnetů a útoků na cloudy, které zapříčiní úniky informací, uvádí Eset.
V roce 2012 škodlivé programy vytvořené pro operační systém Android upevňovaly svou pozici důležitých nástrojů kyberzločinců. Rychle rostoucí trh mobilních zařízení láká útočníky.
V kontextu rostoucích prodejů a nových způsobů využití mobilních zařízení, a vzhledem k rozmachu škodlivých programů pro mobilní telefony v průběhu roku 2012, Eset vidí jako hlavní trend pro rok 2013 právě exponenciální nárůst mobilního malwaru. Je také zřejmé, že tyto hrozby jsou stále komplexnější a rozšiřuje se škála činností, které dokážou na infikovaném zařízení vykonávat.
Do loňského listopadu bylo zaznamenáno 52 druhů škodlivých programů pro Android v porovnání s letošními 56. Lze ale očekávat, že počet hrozeb pro Android poroste, aniž by se dramaticky zvyšovala jejich pestrost.
Eset klasifikuje následující hlavní typy hrozeb: Krádež informací (spyware), distribuce SMS zpráv na prémiová čísla a transformace zařízení v „zombie“ (připojení k botnetu).
Graf 1: Druhy mobilního malwaru
Zdroj: Eset
V roce 2012 se zvýšil také počet upravených variant malwaru pro Android - modifikované verze známých škodlivých programů.
Graf 2: Počet variant malwaru pro Android
Zdroj: Eset
V roce 2013 se podle zprávy Esetu dočkáme ustálení způsobů, jakými kyberzločinci rozšiřují svůj škodlivý kód. Šíření malwaru prostřednictvím přenosných zařízení jako USB disků se bude snižovat a malware se bude více šířit například napadanými webovými servery, které obsahují počítačové hrozby. Poté, co ovládnou server, vysílají kyberzločinci odkazy lákající uživatele ke stažení malware.
Od roku 2010 si škodlivé programy navržené tak, aby kradly informace a generovaly příjmy, značně upevnily svoji pozici. V průběhu roku 2011 došlo k výraznému nárůstu botnetů, které se i letos se významně rozrůstaly po celém světě, uvádí Eset.
Skladování dat v cloudu je další z trendů roku 2012. I když tato technologie usnadňuje lidem ukládat data prakticky z jakéhokoli zařízení s přístupem k internetu, jsou tyto služby zároveň oblíbeným terčem počítačových útoků, varuje Este ve zprávě.
Své tvrzení podkládá krádeží přístupových údajů některým účtům služby Dropbox. Dalšími službami, které v průběhu roku 2012 rovněž potkaly incidenty ústící v únik informací, byly LinkedIn, Yahoo! nebo Formspring. Také společnosti vydávající kreditní karty jako Visa a MasterCard musely letos vydat varování, když jejich systém zaznamenal únik informací.
Zdroj: Eset