Společnost Microsoft uveřejnila výsledky každoročního průzkumu Work Trend Index, z nichž vyplývá, že po takřka dvou letech pandemie hybridní práce není jen teoretická možnost, ale firmy s ní mají reálné zkušenosti.
Výzvou, která podle Microsoftu stojí před každou organizací, je čelit novým velkým očekáváním zaměstnanců a zároveň být schopni dosáhnout kýžených obchodních výsledků v době, kdy čelíme řadě nepředvídatelných událostí a okolností.
Průzkum odhalil, že zaměstnancům se zásadně změnilo vnímání toho, „co jim za to stojí“. Oproti období před pandemií upřednostňuje 42 % českých zaměstnanců zdraví a „well-being“ před prací, ve světě je to dokonce 53 %.
V návaznosti na to uvažuje 28 % zaměstnanců v České republice v následujícím roce o změně práce, z řad generace Z a mileniálů je to dokonce 38 %. V celosvětovém měřítku takto uvažuje dokonce 43 % respondentů.
Flexibilní práce nemusí znamenat být stále na příjmu
Polovina vedoucích pracovníků podle průzkumu tvrdí, že jejich společnost plánuje v následujícím roce úplný návrat do kanceláří. Podle 47 % manažerů v České republice není vedení jejich firmy v kontaktu se zaměstnanci.
Celkem 71 % českých manažerů říká, že nemají vliv ani zdroje, aby mohli prosazovat změny ve svých týmech. Microsoft tak poukazuje na to, že manažeři jsou rozpolcení mezi očekáváním vedení a očekáváním zaměstnanců.
Necelá třetina (32 %) těch, co v Česku pracují hybridně, říká, že nejtěžší je pro ně správně vyhodnotit, kdy a proč mají přijít do kanceláře. Zároveň jen 22 % českých vedoucích pracovníků se se svými týmy jasně dohodlo na konkrétních pravidlech hybridní práce.
Od března 2020 se celosvětově týdenní doba schůzek přes Microsoft Teams dle Microsoftu průměrně zvýšila o 250 % a počet chatů na osobu a týden vzrostl o 27 %. A stále stoupá. Zatímco délka pracovního dne se zvýšila o 46 minut, práce po pracovní době a o víkendu vzrostla o 28 %, resp. 14 %.
Sociální kapitál se v hybridním světě tvoří jinak
A právě budování vztahů a užitečných kontaktů je podle 55 % vedoucích pracovníků v České republice největší výzvou pro zaměstnance pracující v hybridním režimu nebo zcela z domova.
Kvůli tomu již dle průzkumu není možné pro znovuobnovení sociálního kapitálu spoléhat pouze na kancelář. Nadto dalších 21 % českých zaměstnanců pracujících v současné době hybridně dokonce zvažuje přejít v následujícím roce zcela na práci z domova. Ve světě je to dokonce 51 %.
„Zkušenosti a trvalé dopady posledních dvou let nelze vymazat, protože flexibilita a well-being se pro zaměstnance staly zcela zásadními předpoklady pro práci,“ říká Jared Spataro, viceprezident společnosti Microsoft pro moderní práci.
„Když společnosti přijmou tato nová očekávání a přizpůsobí se jim, mohou lépe připravit své zaměstnance a svůj byznys na dlouhodobě udržitelný úspěch,“ dodává.