Jen několik dní po oznámení Amazon Web Services (AWS) o chystaných datacentrech poblíž Londýna přišel s podobnou zprávou i Microsoft. Ten se chystá spustit nová centra na půdě Spojeného království a v Německu. V obou případech jde o reakci na přísná pravidla Evropské unie týkající se ochrany dat.
Připomeňme, že Soudní dvůr Evropské unie nedávno zrušil dohodu, na základě níž se mohla evropská data (snadno) zpracovávat a ukládat na půdě USA. AWS ani Microsoft by tato skutečnost teoreticky nemusela trápit, neboť jejich smluvní podmínky datům zaručují ochranu na evropské úrovni, což mají oficiálně potvrzeno ze strany EU.
Využívání takových alternativních právních mechanismů však začaly zpochybňovat některé úřady. Německý regulátor například pozastavil vydávání nových povolení a jen Bůh ví, zda bude jediný. Budování infrastruktury na evropské půdě se i proto jeví jako dobrý nápad.
Německá datacentra s lokálním prostředníkem
Microsoft chce nová datacentra spustit v roce 2016 a poskytovat jejich prostřednictvím cloudové služby Azure, Office 365 a Dynamics CRM Online. Cílovými zákazníky mají být zejména organizace z veřejného sektoru a regulovaných odvětví. Centra doplní existující clustery nacházející se v Irsku a Nizozemí.
Německá datacentra budou navíc unikátní vzhledem ke spolupráci se lokální společností Deutsche Telekom, resp. její dceřinou firmou T-Systems. Ta bude mít z pozice správce a prostředníka pod kontrolou přístup k uloženým zákaznickým datům a Microsoft se k nim nebude moci dostat bez jejího souhlasu.
Toto uspořádání má vést k vyšší důvěryhodnosti. Microsoft tím chce dát najevo, že bere na vědomí poptávku zákazníků po širších možnostech rozhodování týkajících se jejich dat. Zákazníci si budou moci mimo jiné zvolit, kde konkrétně budou jejich data uložena.
Zdroj: IDG News Service, Microsoft