Microsoft upřesnil, jaká bude jeho politika týkající se velkých aktualizací (pomyslných service packů, chcete-li, byť firma tento termín již nepoužívá) systému Windows 10. Vyjasnilo se tak několik otazníků vzniklých po nedávném uvolnění aktualizace 1511 pro podniky .
Kromě jiného došlo k dalšímu posunu, pokud jde o tempo vydávání aktualizací. Zatímco před spuštěním systému Microsoft hovořil o třech velkých aktualizacích ročně, později to zmírnil na „dvě až tři“ a nyní uvedl, že bude „usilovat o dvě ročně“.
Někteří komentátoři neopomněli podotknout, že „usilovat o dvě ročně“ není totéž, co „vydávat dvě ročně“. Vágní formulace tak přiživuje spekulace, že „výroční aktualizace“, která vyjde 29. 7. tohoto roku, bude letošní jediná.
Čtyři, dvanáct a dva měsíce
Informace o „usilování“ pochází z prezentace programového ředitele Chrise Riggse z nedávné technické konference WinHEC. Tato prezentace obsahovala i nástin toho, kolik času budou mít uživatelé na instalaci každého „service packu“ a jak dlouho bude podporován.
Bude to vypadat následovně: první čtyři měsíce od vypuštění aktualizace budou novou verzi používat „pokusní králíci“ v podobě spotřebitelů a malé části firemních uživatelů, kteří si nastavili „rychlý“ plán Current Branch (CB).
Během této doby bude Microsoft na základě reakcí a zpětné vazby ladit detaily a na konci čtyřměsíčního období aktualizaci vydá i pro podniky, které jsou v pomalejším plánu Current Branch for Business (CBB).
Verze bude následně dostupná po dvanáct měsíců „ostrého“ provozu následovaných dvouměsíční lhůtou pro přechod na novější verzi. Po skončení těchto dvou měsíců Microsoft totiž zavře kohouty aktualizací a záplat.
Pro lepší představu: současná nejnovější verze je 1511 vydaná v listopadu loňského roku. V dubnu 2016 byla uvolněna do podnikového plánu CBB (viz odkaz v prvním odstavci), čímž začala běžet dvanáctiměsíční lhůta do dubna 2017. Do června 2017 pak budou mít uživatelé čas přejít na novější verzi a v červenci 2017 bude po verzi 1511 definitivní veta.
Zdroj: Microsoft
Nadcházející verze 1607 pak bude spuštěna v červenci 2016, čtyři měsíce bude „testována“ na spotřebitelích, od listopadu 2016 do listopadu 2017 bude dostupná v plánu CBB a do ledna 2018 ještě bude podporována.
Zdroj: Microsoft
To zároveň znamená, že Microsoft bude ve stejnou chvíli podporovat dvě různé verze systému, konkrétně v období mezi listopadem 2016 a červencem 2017, kdy se prolínají období verzí 1511 a 1607.
Pokud by Microsoft navíc zachoval současné tempo a letos v listopadu vydal ještě jednu aktualizaci, podporoval by v okénku mezi březnem a červencem 2017 hned tři verze Windows 10.
Zdroj: IDG News Service, Microsoft