Podle průzkumu společnosti Microsoft, kterého se zúčastnilo více než deset tisíc respondentů ve věku od čtrnácti do šedesáti let, nejčastěji evropští uživatelé využívají internetové úložiště pro své e-maily. Aktuálně jde o 67 % oslovených evropských uživatelů.
Nicméně čeští uživatelé využívají internetových úložišť zejména pro ukládání a sdílení fotek. Uvedly to téměř tři čtvrtiny respondentů z České republiky.
„Využití online datových úložišť oceňují zejména ti uživatelé, kteří chtějí mít ke svým datům neustálý přístup a nechtějí být vázání pouze přístupem z jednoho místa. Oceňují také velký prostor, který je možno získat zdarma,“ konstatoval v tiskové zprávě Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client v české pobočce společnosti Microsoft.
Zajímavé je, že k on-line skladovaným datům více než polovina oslovených uživatelů nejčastěji přistupuje z vlastního počítače. V České republice jde dokonce 71 % respondentů. Ve větší míře využívají vlastní počítače pro přístup ke svým datům uloženým u internetových cloudových služeb už jen italští uživatelé.
Pro uživatele je důležitá kapacita a podpora různých platforem
Téměř 40 % dotázaných evropských uživatelů nemá pro výběr cloudové služby žádná speciální kritéria. Na druhou stranu 34 % z oslovených evropských uživatelů a konkrétně 54 % z dotázaných českých uživatelů preferuje služby s nejlepší nabídkou: například s nejvyšší poskytovanou úložnou kapacitou nebo možností přístupu k datům z různých zařízení.
S tím souvisí informace, že více než 40 % dotázaných evropských uživatelů přistupuje k on-line službám prostřednictvím mobilního telefonu. Zde oslovení čeští uživatelé nevybočují z evropského průměru.
Necelá třetina oslovených uživatelů (32 %) na on-line datových úložištích oceňuje snadný přístup ke svým dokumentům kdykoliv a odkudkoliv a možnost jejich sdílení s kolegy, přáteli a rodinou, tedy elementární výhody cloudových úložišť orientovaných na koncové uživatele.
Téměř polovina uživatelů by odcizená data vykoupila zpět
Uživatelé si svých dat uložených na internetu cení. Například téměř polovina českých respondentů by byla ochotna zaplatit za navrácení odcizených dat. Částku do 2 500 Kč by zaplatilo 28 % procent respondentů, obnos nad 2 500 Kč by bylo ochotno uhradit 18 % dotázaných, ale desetinásobnou sumu nebo více by za návrat odcizených dat zaplatila jen tři procenta dotázaných.
Průzkum byl zorganizovaný ve čtrnácti evropských zemích včetně České republiky a v Jižní Africe. Ke sběru dat byly využity on-line dotazníky a portály MSN společnosti Microsoft, takže se průzkumu účastnili výhradně aktivní uživatelé internetu.
Zdroj: Microsoft