Společnost Mastercard uvádí, že více než dvě pětiny malých a středních firem v rodinných rukách chtějí modernizovat své fungování pomocí nových digitálních nástrojů. Ovšem 28 % účastníků průzkumu uvedlo, že si nejsou jisti tím, jaká řešení by pro ně byla nejvhodnější.
Firmy v rodinných rukách se podle Mastercardu přechodu do digitálního světa, který výrazně urychlila pandemie covid-19, přizpůsobovaly v minulých letech velice rychle. Například skoro polovina z nich začala ve větší míře využívat digitální platby.
Vliv rodinných vztahů
Mastercard si povšiml, že fungování rodinné firmy s sebou nese i specifické komplikace, které mohou snahy v digitalizaci ztěžovat. Jedním z problémů je neochota ke změně. Někteří zaměstnanci (27 %) mají pocit, že jejich malá firma není dostatečně otevřená potřebným změnám a brání se novým věcem.
Za rezistentnější vůči novinkám se většinou považují starší generace. Unikátním aspektem činnosti rodinných firem je také nutnost řešit vztahy mezi jednotlivými členy rodiny.
Pětina respondentů v průzkumu zmínila, že právě osobní vztahy s příbuznými jsou největší překážkou v provozu firmy. Podle stejného podílu dotazovaných je dalším častým sporným bodem nástupnictví ve vedení firmy.
Rodinné firmy dále často v průzkumu uváděly, že k tomu, aby mohly dále růst, potřebují více informací a přístup ke školením a mentoringu. Více než dvě pětiny z nich projevily touhu modernizovat svou činnost lepším uplatňováním dostupných digitálních nástrojů.
Zdroj: Mastercard