Přes Mac App Store mohou nakupovat uživatelé OS Snow Leopard po aktualizaci 10.6.6, která je dostupná na webu společnosti Apple nebo prostřednictvím Software Update. Nový obchod nabízí více než tisíc placených i bezplatných aplikací rozřazených v kategoriích design a grafika, hry, produktivita práce a nástroje a hry, apod. Výrobce tak chce navázat na úspěch prodeje přes iTunes.
Za prvních 24 hodiny Apple zaznamenal přes milion stažení. Kromě aplikací od Apple jako jsou iWork či iLife zde lze koupit i produkty jiných výrobců – AutoDesk, Evernote nebo Omni Group.
Nedbalost Apple nebo útok hackerů?
Při prodeji prostřednictvím Mac App Store si Apple účtuje 30 % z ceny, zbylá část podle výrobce připadne vývojářům aplikace. Objevily se však již první porodní bolesti, na které upozornili bloggeři. Některé aplikace totiž nekontrolují, jestli aktivační data zadané z účtenky skutečně korespondují s danou aplikací. Takovou aplikaci může kdokoliv aktivovat díky účtence pro jinou aplikaci.
Aplikace přitom měly před zařazením do prodeje projít testováním a schválením od Applu. Podle BBC již skupina hackerů Hackulous oznámila, že dokáže prolomit ochranu a aktivovat jakoukoliv aplikaci v Mac App Store prostřednictvím vlastního softwaru Kickback. Zatím jej však odmítla poskytnout veřejnosti.
Hrozba nebo příležitost pro prodejní kanál?
Distribuční model je jistě zajímavý pro běžné spotřebitele, kteří využijí snadné možnosti pořízení softwaru. Z podnikového pohledu však v tomto kanálu chybí další služby a podpora, které se běžně vážou k licencím či prodeji softwaru. Mezi nákupem jednoduché hry a komplexní aplikace je výrazný rozdíl, což hraje jasně ve prospěch distributorů i resellerů.
Nelze zapomínat na potřeby propojení a součinnosti aplikací, na doprovodné služby a technickou podporu především pro software velkých výrobců. Požadavky trhu tak stále otevírají nové příležitosti pro prodejní kanál.
Zdroj: IDG News Service, PC World, BBC