Společnost Kaspersky uvádí, že analytici zaznamenali na konci loňského roku mírný meziroční nárůst počtu útoků DDoS, při nichž zločinci zneužívají napadená zařízení k zahlcování konkrétních serverů a vyřazování internetových stránek z provozu.
V posledním čtvrtletí 2020 se odehrálo o 10 % více takových útoků než ve stejném období roku 2019. Ve srovnání se třetím čtvrtletím 2020 ovšem poklesl počet těchto útoků o 31 %, přičemž i ve třetím čtvrtletí nastal mezikvartální pokles.
Odborníci se domnívají, že tento pokles zájmu o útoky DDoS může souviset s nárůstem hodnoty kryptoměn. Kvůli němu se totiž kyberzločinci pravděpodobně rozhodli „přestavět“ některé jimi ovládané sítě infikovaných počítačů a využít jejich výpočetní sílu k těžbě kryptoměn.
Trend bude pokračovat i letos
Dokazují to také statistiky Kaspersky Security Network. V průběhu roku 2019, stejně jako začátkem roku 2020, klesal počet kryptominerů. Od srpna 2020 se ale tento trend změnil, přičemž výskyt tohoto druhu malwaru mírně rostl a ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl ustálené hodnoty.
„Oblast DDoS útoků v současnosti ovlivňují dva protichůdné trendy. Na jedné straně se lidé stále víc spoléhají na stabilní fungování on-line prostředků a služeb, které se proto stávají lákavým cílem kyberzločinců a jejich DDoS útoků,“ popisuje Alexey Kiselev, manažer pro rozvoj podnikání v týmu Kaspersky DDoS Protection.
„S prudkým nárůstem hodnoty kryptoměn však pro ně může být výhodnější infikovat některá zařízení těžebními programy. Ve výsledku vidíme, že celkový počet útoků DDoS ve 4. čtvrtletí zůstal celkem stabilní, a dá se předpokládat, že tento trend bude pokračovat i v roce 2021,“ dodává.
Graf – Počet kryptominerů zjištěných v roce 2020
Zdroj: Kaspersky