Společnost Kaspersky zjistila, že množství útoků typu DDoS (distributed denial of service) zaměřených na vzdělávací instituce se za každý měsíc od ledna do června 2020 zvýšil ve srovnání s odpovídajícím měsícem v minulém roce o nejméně 350 %.
Odborníci společnosti vysvětlují, že při útocích DoS se hackeři snaží zahltit síťový server svými požadavky, což vede ke zhroucení celého serveru – odepření přístupu uživatelům.
Útoky DoS většinou zahrnují pouze jeden útočící počítač, proto se daleko častěji setkáme s útoky DDoS. V nich jsou totiž zaangažované tzv. botnety – řada infikovaných počítačů, které provádějí útoky současně.
Jedním z hlavních problémů v případě útoků DDoS je podle Kasperského délka jejich trvání – ta se může pohybovat mezi dny až týdny, což způsobuje výrazné narušení provozu napadených organizací.
Útočníci cílí i na videokonferenční aplikace
Kaspersky uvádí, že vlivem pandemie a nutnosti pracovat či studovat z domova se v prvním čtvrtletí 2020 celosvětově zvýšil celkový počet útoků DDoS o 80 % ve srovnání se stejným obdobím za rok 2019. Velkou část tohoto nárůstu představovaly útoky na zdroje vzdělávacích institucí.
Nejvýraznější meziroční nárůst (o 550 %) experti zaznamenali v lednu. V březnu útočníci podle Kasperského mírně polevili – počet útoků vzrostl o 350 % – nicméně v červnu detekovali meziročně o 450 % útoků více.
Společnost nicméně upozorňuje, že útok DDoS nebyly jedinými kybernetickými hrozbami, kterým pedagogové a studenti letos na jaře čelili. Od ledna do června 2020 se 168 550 unikátních uživatelů Kaspersky setkalo s hrozbami, které byly zamaskované jako oblíbené výukové platformy/videokonferenční aplikace.
„Vzdálená výuka se letos na jaře stala pro miliony žáků a studentů po celém světě naprostou nezbytností. Vzdělávací instituce přitom na tuto velkou změnu byly jen minimálně připravené,“ řekl Alexander Gutnikov, odborník společnosti Kaspersky.
„Narůstající obliba online vzdělávacích zdrojů spojená s nízkou připraveností školních systémů tak ze vzdělávacího sektoru udělala ideální cíl pro kybernetické útoky. Dá se očekávat, že i na podzim bude část výuky pokračovat v online prostředí,“ dodal.
Zdroj: Kaspersky