Společnost Kaspersky uvádí, že množství uživatelů, na jejichž zařízení se útočníci pokusili nainstalovat nejméně jeden stalkerware, dosáhlo během prvních osmi měsíců tohoto roku 37 000. To představuje meziroční nárůst o 35 %.
Bezpečnostní firma označuje stalkerware jako komerční spyware nejčastěji využívaný jako nástroj pro špionáž blízkých. Jeho popularita navíc stále roste: odborníci z Kaspersky letos objevili již 380 jeho variant, což je o 31 % více než loni.
Od ledna do srpna 2019 bylo celkem 37 532 unikátních uživatelů vystaveno alespoň jednomu pokusu o infiltraci svých zařízení stalkerwarem. Rok předtím to bylo 27 798 unikátních uživatelů.
Miláčku, s kým si to píšeš?
Kaspersky upozorňuje, že i když se tato čísla zdají poměrně nízká v porovnání například s finančním malwarem, je důležité mít na paměti, že na rozdíl od většiny spotřebitelských hrozeb bývá stalkerware zacílen na konkrétní osoby.
Jeho instalaci na zařízení oběti je nutné provést manuálně, což znamená, že útočník musí mít fyzický přístup k zařízení. Ne nadarmo má stalkerware pověst softwaru určeného pro špionáž na partnerech.
Společnost dodává, že na černém trhu jsou navíc dostupné nové varianty stalkerwaru. Zatímco v prvních osmi měsících roku 2018 odhalily detekční technologie Kaspersky 290 potenciálně nebezpečných variant, letos jich bylo již 380.
Zároveň se také výrazně zvýšil počet událostí, kdy produkty Kaspersky detekovaly daný software na uživatelských zařízeních – v roce 2019 stoupl o 373 % na 518 223.
Zdroj: Kaspersky