Společnost Kaspersky uvádí, že 55 % organizací si od probíhající digitalizace průmyslové infrastruktury slibuje, že internet věcí (IoT) jako jeden z klíčových aspektů tohoto procesu změní stav ochrany průmyslových řídicích systémů (ICS).
Experti říkají, že rostoucí počet digitalizačních projektů, jako je průmyslový internet věcí, zároveň zvyšuje povědomí o souvisejících rizicích. U každé páté společnosti (20 %) se útoky na IIoT již staly jedním z hlavních problémů v oblasti kybernetické bezpečnosti.
V souvislosti s útoky na IIoT se tak dle průzkumu setkaly s úniky dat (15 %) nebo útoky na dodavatelský řetězec (15 %). Řešení takovýchto incidentů stále častěji vyžaduje zapojení nejen IT týmu, ale i bezpečnostních odborníků.
Téměř polovina dotázaných podniků uvedla, že u nich v tomto roce pracuje specialista na IT zabezpečení, který se věnuje iniciativám na ochranu digitalizovaných OT systémů (44 %).
Ochrana by měla být nedílnou součástí systémů
Report ale také ukázal, že zdaleka ne všechny firmy jsou připraveny čelit hrozbám proti IoT. Pouze 19 % společností už implementovalo aktivní monitorování sítě a provozu a 14 % zavedlo detekci anomálií v síti.
„Míra implementace propojených zařízení a inteligentních systémů v rámci průmyslových podniků bude i nadále stoupat. Spolu s ní by se ale mělo navyšovat i zabezpečení těchto systémů,“ komentuje Grigory Sizov, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky.
„Ochrana by proto měla být nedílnou součástí IIoT systémů, být jejich jádrem, které zamezí jakékoliv možnosti útoku. Spolu s ochranou provozu by tak tyto technologie zaručovaly celkové zabezpečení systému,“ dodává.
Zdroj: Kaspersky