Společnost Kaspersky uvádí, že její detekční systémy odhalily za uplynulých 12 měsíců denně v průměru 360 000 nových škodlivých souborů, tedy o 18 000 víc než v předchozím roce.
Meziroční nárůst činí 5,2 %, přičemž v roce 2018 bylo těchto souborů v průměru 346 000 denně. V 60,2 % se jednalo o nespecifické trojské koně. Obecně podle analytiků vzrostl podíl detekovaných trojských koní v porovnání s předchozím rokem o 40,5 %.
Výrazný byl podle Kasperského i nárůst odhalených zadních vrátek a také červů (škodlivých programů, které se v napadeném systému dovedou samy replikovat), vytvořených v programovacím jazyku VisualBasicScript.
Většina škodlivých souborů (89,80 %) se podle analytiků do napadených počítačů dostala přes soubory Windows PE, což je formát využívaný výhradně operačními systémy Windows. Podíl škodlivého softwaru využívajícího operační systém Android klesl na 13,7 %.
Útočníci mění taktiky, cílí na zaměstnance pracující z domova
Kaspersky uvádí, že v roce 2020 mnoho lidí začalo pracovat a studovat z domova, většinou na stolních počítačích a noteboocích. Útočníci se tomu zjevně přizpůsobili a zaměřili se právě na tato zařízení.
Podle dat společnosti vzrostl i počet škodlivých skriptů, rozesílaných e-mailem nebo stahovaných z napadených stránek, a to konkrétně o 27 %. To rovněž svědčí o tom, že lidé na internetu tráví víc času než dřív a útočníci toho dokážou využít.
„V uplynulém roce naše detekční systémy zaznamenaly mnohem víc škodlivých objektů než v roce 2019. Vzhledem k pandemii byli uživatelé po celém světě nuceni trávit víc času u svých zařízení a online,“ konstatuje Michal Lukáš, presales manager společnosti Kaspersky pro region střední a východní Evropy.
Tento trend podle něj bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2021, protože lidé budou i nadále pracovat z domova – celá řada zemí zavádí různá opatření proti šíření koronaviru.
Zdroj: Kaspersky