Společnosti Kaspersky Lab uvádí, že v období 19. 4 – 19. 5. 2014 narostl celosvětový výskyt bankovního malwaru meziměsíčně o 36,6 %. Bezpečnostní řešení společnosti zaznamenala ve sledovaném období přes 341 tisíc pokusů o spuštění bankovního malwaru na počítačích uživatelů, z toho více než třetina proběhla v Brazílii, Rusku a Itálii.
Nejčastějším metodou pokusů o získání detailů kreditních karet uživatelů jsou trojské koně. Nejrozšířenějším byl ve sledovaném období Zeus (Trojan-Spy.Win32.Zbot), který si na své konto připsal 198 200 útoků.
Dalších zhruba 82 300 uživatelů bylo ve sledovaném období napadeno trojskými koni označenými Trojan-Banker.Win32.ChePro a Trojan-Banker.Win32.Lohmys. Trojany se šíří prostřednictvím spamu s předmětem „Poplatky za bankovní služby“.
Dalším způsobem odcizení bankovních dat je phishing, neboli rhybaření. Během sledovaného období měly produkty Kaspersky Lab zablokovat 21,5 milionu těchto útoků, z nichž 10 % cílilo na informace o kreditních kartách uživatelů.
Následky Heartbleedu
Kaspersky uvádí, že sledované období bylo poznamenenáno důsledky bezpečnostní chyby v šifrovací knihovně OpenSSL. Tato zranitelnost, jež vešla ve známost pod označením Heartbleed, nezanechává stopy, tudíž nelze dosledovat, jaká data a v jakém množství byla ukradena.
Kaspersky očekává, že v příštích měsících počet podvodných transakcí v důsledku této chyby ještě vzroste.
Zdroj: Kaspersky Lab