Studie společnosti Kaspersky naznačuje, že zhruba dvě pětiny spotřebitelů a firem stále spoléhají na operační systémy (OS), které už nejsou podporovány, nebo ty, které brzy podporovány být přestanou.
Na zastaralé OS podle Kaspersky stále spoléhá 40 % velmi malých a 48 % malých a středních firem. Tento stav podle analytiků představuje bezpečnostní riziko, jelikož k OS a konci životního cyklu již nejsou vydávány další aktualizace.
Někdo ještě jede na XP...
Z hlediska jednotlivých verzí vysloužilých OP společnost uvádí, že 2 % spotřebitelů a 1 % pracovních stanic používaných velmi malými firmami spoléhá na Windows XP, tedy operační systém, jenž není podporován již více než 10 let.
Méně něž půl procenta spotřebitelů (0,3 %) a velmi malých firem (0,2 %) stále dává přednost Windows Vista, pro které běžná podpora skončila před 7 lety. Zhruba 1 % spotřebitelů a stejný podíl malých podniků používá Windows 8, jejichž podpora skončila v lednu 2016.
... další na sedmičkách
Windows 7 zůstávají podle studie společnosti Kaspersky i nadále oblíbenou volbou pro spotřebitele i firmy, a to navzdory skutečnosti, že rozšířená podpora pro ně skončí v lednu 2020.
Více než třetina (38 %) spotřebitelů a velmi malých firem a 47 % malých a středních podniků nadále funguje na tomto OS. V segmentu malých a středních firem je podíl Windows 7 a novějších Windows 10 (na nich pracuje 47 % stanic) srovnatelný.
„Rozšířené užívání Windows 7 je vzhledem ke skutečnosti, že do konce podpory zbývá méně než šest měsíců, znepokojivé,“ uvádí Alexey Pankratov, enterprise solutions manager ze společnosti Kaspersky.
Důvody pro toto zaostávání se dle Pankratova různí – od závislosti na nainstalovaném softwaru, který může být nepoužitelný s novějšími OS, přes ekonomické důvody, až po prostý návyk. Dle expertů však každý zastaralý OS představuje kybernetické riziko.
Zdroj: Kaspersky