Zatímco o sporu Applu a americké FBI ohledně přístupu do iPhonu teroristy Syeda Farooka slyšel prakticky celý svět, o tom, co se děje kousek dál na severu, dosud netušil téměř nikdo. Ukázalo se, že kanadská policie má již od roku 2010 přístup ke zprávám odesílaným z telefonů BlackBerry.
Zprávu přinesl server Motherboard, podle jehož zprávy informace vyplynula ze soudních dokumentů týkajících se případu vraždy a organizovaného zločinu v Montrealu. Součástí případu bylo rozšifrováno „více než milion“ zpráv posílaných z telefonů BlackBerry, a to pomocí globálního šifrovacího klíče.
To, jak se k němu vyšetřovatelé dostali, není explicitně uvedeno, ale nejpravděpodobnější se zdá to, co každého napadne jako první – BlackBerry jim klíč jednoduše poskytlo. Všechny zúčastněné strany – policie, BlackBerry i v dokumentech explicitně jmenovaný operátor Rogers – se k záležitosti odmítly vyjádřit.
Malou útěchou uživatelům z podnikového a státní sféry může být to, že do jejich zařízení se nikdo pomocí zmíněného globálního klíče nedostane, neboť telefony připojené k serverům Business Enterprise Servers mají své vlastní.
Pro BlackBerry, jehož tržní podíl se již počítá pouze na promile, může být tato kauza posledním hřebíkem do rakve. I majitel telefonu s vlastním klíčem a nacházejícího se mimo území Kanady si nyní zřejmě rozmyslí, zda chce používat zařízení od výrobce, který ochotně, tajně a hlavně nevybíravě poskytuje třetím stranám přístup k soukromému obsahu.
Zdroj: IDG News Service