Společnost Microsoft v polovině ledna ukončila podporu Windows 7 a Windows 8/8.1. Po několika letech rozšířených bezpečnostních aktualizací nebudou v operačních systémech opravovány žádné další chyby nebo bezpečnostní díry.
Microsoft se upíná především na svůj operační systém Windows 11 a nehodlá využívat kapacity svých zaměstnanců k udržování zastaralých systémů. Společnost navíc nyní funguje na principu tzv. moderního životního cyklu měřeného nikoli v letech, ale měsících.
Nové funkce se již neshromažďují v aktualizačních balíčcích, ale dochází ke kontinuálnímu upgradovacímu cyklu. To v praxi znamená, že již nyní existují starší verze systému Windows 10, které postrádají nezbytnou bezpečnostní podporu.
„Měsíční změny jsou malé, není to opravdu velká aktualizace. A jednou za rok uživatel získá větší aktualizaci, kterou je nutné provést, aby zařízení bylo v nejpodporovanější fázi aktualizace,“ popisuje Mike Cherry z analytické společnosti Directions.
Proč lidé lpí na starších Windows
StatCounter odhaduje, že Windows 7 jsou aktuálně nainstalované na něco málo přes 11 % stolních počítačů po celém světě, Windows 8/8.1 na méně než 3 %. Služba Steam Analytics, kterou spravuje herní vydavatel Steam, tvrdí, že Windows 7 používá jen 1 % jeho uživatelské základny.
Gamingová platforma Steam, populární zejména ve Spojených státech, sice není úplně přesným globálním nebo podnikovým měřítkem popularity Windows 7, ale dobře ukazuje, jak používání tohoto operačního systému v určitých sektorech kleslo.
Proč tedy některé firmy a jednotlivci zůstávají u Windows 7, i když je již dávno po datu podpory? Někteří analytici odhadují, že tito uživatelé nemají na výběr, protože software, který používají, na novějších operačních systémech nefunguje, a migrace na nový systém by byla příliš nákladná.
Zdroj: IDG News Service