Zemětřesením bylo postiženo 14 výrobců polovodičových součástek a čtyři výrobci křemíkových desek. Výrobce, kteří byli nejblíže epicentru zemětřesení, postihly škody také na zařízení a podle analytiků se do plné provozu vrátí v září.
Graf1: Závislost poškození a doby obnovy na vzdálenosti od epicentra
Zdroj: iSuppli
Podle analytiků v celé historii dodávek elektroniky nezpůsobilo dosud nic takové škody jako zemětřesení, následné tsunami a jaderná katastrofa v Japonsku. Důsledkem toho byly celosvětově ovlivněny dodávky materiálů, komponent a příslušenství.
Ztráty výrobců
Nejvíce katastrofa postihla spotřební elektroniku následovanou automobilovým průmyslem. V Japonsku se vyrábí 45,1 % polovodičů pro spotřební elektroniku a 31,5 % pro automobilový průmysl. Naopak bezdrátový průmysl ovlivnilo zemětřesení nepatrně a kabelový/drátový vůbec.
V prvním čtvrtletí tohoto roku, kdy Japonsko zasáhly přírodní katastrofy, se příjmy výrobců polovodičů propadly o 1,4 %. Ve druhém již rostly o 2,9 % a pro třetí čtvrtletí analytici očekávají meziroční nárůst o 7,4 %. Ovšem v závěru roku by měly příjmy růst jen o 3,1 %.
Nejrychleji se z výrobců vzpamatovalo Fujitsu, které již 9. června obnovilo své dodávky na původní úroveň, navzdory tomu, že bylo blízko epicentru.
Graf2: Vývoj příjmů výrobců polovodičových součástek (v USD)
Zdroj: iSuppli