Podle výzkumu agentury Ipsos dochází v České republice k ústupu dopadů ekonomické krize a stabilizaci podmínek. Zároveň se však Češi mají cítit pod větším tlakem než v jiných zemích.
Téměř čtvrtina (23 %) respondentů uvedla, že v následujících šesti měsících očekává zlepšení své osobní ekonomické situace. V lonském září tak přitom odpovědělo jen 17 %. Zlepšení ekonomických podmínek v České republice očekává 12 % dotázaných (v září 2013 to bylo pouze 7 % Čechů).
Zároveň ubylo lidí, kteří se obávají ztráty zaměstnání ve spojitosti s ekonomickou krizí. Tuto obavu dnes má méně než čtvrtina dotázaných (23 %), přičemž v září 2013 to bylo 28 % populace.
Tyto zlepšující se ukazatele budou podle Ipsosu mít pozitivní vliv na spotřebitelské chování Čechů.
Obr. 1 - Ekonomické podmínky v České republice se v příštích 6 měsících:
Zdroj: Ipsos
Nešťastní a pod tlakem
Přestože 66 % respondentů uvedlo, že se cítí šťastní, v mezinárodním srovnání je to čtvrtý nejhorší výsledek v Evropě; nešťastnější jsou už jen Rusové, Maďaři a Španělé.
Zároveň 63 % účastníků průzkumu uvedlo, že se cítí pod tlakem, aby byli úspěšní a vydělávali dostatek peněz. To české respondenty řadí spolu s Rusy a Číňany mezi země, kde je pociťován největší tlak na úspěch a výdělek.
Výzkum byl v České republice realizován v březnu 2014 na vzorku 1009 respondentů ve věku 18 až 65 let.
Zdroj: Ipsos