Na veletrhu Computex v Tchaj-peji bylo představeno několik nových procesorů postavených na architektuře ARM a určených pro servery a další podnikový hardware. Konkrétně jde o čipy ThunderX2 od společnosti Cavium a dvě řady čipů Armada 7000 a 8000 od společnosti Marvell.
V prvním případě jde o až 108jádrový procesor s taktem 3 GHz podpořený 3TB pamětí, který má najít uplatnění v oblasti serverů a sítí. Dvoujádrové nebo čtyřjádrové čipy Armada s 2GHz taktem a výbavou zahrnující řadu síťových protokolů budou cílit spíše na menší podniky a mají se objevit především v síťovém a úložném hardwaru, ale i v levnějších serverech.
Intel klade ve své nové strategii velký důraz na servery a novinky představené na Computexu přichází právě včas na to, aby Intelu připomněly, že na trhu není sám. Je potřeba dodat, že Intel v roce 2015 držel na trhu serverových procesorů 99,2% podíl.
Podle analytiků společnost IDC se však výrobci ARM čipů začnou od příštího roku více prosazovat a v roce 2020 má tato architektura držet 20% tržní podíl.
Konkurence v podobě serverových ARM čipů sice existuje již delší dobu, ale dosud ji trápily potíže s kompatibilitou. To se však nyní mění díky podpoře paměti typu DDR4 a nejnovějších výpočetních a síťových technologií. Architektura ARM je navíc energeticky úspornější ve srovnání s x86 čipy řady Intel Xeon.
Architektura ARM je díky své úspornosti velmi rozšířená v oblasti mobilních zařízení (telefonů a tabletů), což je jedno z mála odvětví výpočetní techniky, které neovládl Intel, a to navzdory řadě pokusů, které definitivně vzdal doslova před několika týdny.
Zdroj: IDG News Service