Společnost Intel ústy svého generálního ředitele Briana Krzanicha oficiálně oznámila to, co bylo již nějakou dobu jasné – už se nepovažuje za počítačovou firmu. Podle Krzanichova „manifestu“ prochází Intel zásadní transformací a v budoucnu bude jeho strategie stát hned na pěti pilířích, přičemž klasické PC v ní bude hrát jen řadovou úlohu.
Přichází konec časů, kdy byl Intel znám převážně díky svým mikroprocesorům, které pohánějí PC a servery. Firma již dnes získává 40 % tržeb z oblastí mimo PC a svou budoucnost očividně vidí v širším ekosystému. Na jakých pilířích tedy bude stát?
Intel v tomto ohledu hovoří o cloudu (kam řadí servery, datacentra a virtualizaci), internetu věcí (od jednoduchých čidel až po PC), paměti a programovatelných řešeních (například hradlových polích), konektivitě (zejména sítích 5G) a Moorově zákonu (tedy o pokračování ve vývoji procesorů).
Intel vše vypočítá, Intel vše propojí
Tyto pilíře nepředstavují náhodně vybrané samostatné oblasti, nýbrž ucelený systém, od něhož si Intel slibuje koloběh růstu. Paměti a procesory se nacházejí jak v datacentrech, tak v koncových zařízeních, přičemž pokročilá konektivita poslouží k propojení všeho se vším – „Intel Inside“ od jednoho konce po druhý.
Cesta, kterou si Intel vytyčil, se v mnohém podobá novému směřování Microsoftu. I ten se odpoutal od svého tradičního byznysu (a to dokonce tak, že tento představuje už jen desetinu příjmů společnosti ) a pustil se do příležitostí v oblasti cloudových služeb. Intel je však hardwarová firma a možností, kam se „vecpat“ tak má podstatně více.
Pokud jde o software, tak ve zmíněném „koloběhu růstu“ nápadně chybí jakákoliv zmínka o bezpečnostních řešeních McAfee a teprve čas ukáže, co s nimi Intel zamýšlí. V každém případě však Krzanichovo prohlášení představuje jeden ze zásadních milníků v dějinách firmy – jakkoliv jen potvrdil to, co již bylo dlouho zjevné.
Zdroj: IDG News Service