Intel začne ve čtvrtém čtvrtletí nabízet pouze dvoujádrové procesory vyrobené 32nm postupem, plány na vydání stejných čipů vyrobených postupem 45nm společnost opustila. Důvodem je snaha ušetřit na výrobních nákladech.
Tyto čipy budou upgradem stávajících 45nm čipů, takže budou levnější, rychlejší a úspornější. Podle Jacka Golda, hlavního analytika společnosti J.Gold Associates, tento rychlý přechod na 32nm nejen sníží výrobní náklady Intelu, ale také může na skomírající trh s laptopy přinést určité oživení a uživatelům dát důvod k upgradu - za prakticky stejné peníze dostanou to nejnovější, co může trh nabídnout.
Nové dvoujádrové čipy pro laptopy s označením Arrandale nahradí procesory Auburndale na platformě Nehalem. Intel vypustí také 32nm dvoujádrové čipy pro stolní počítače s označením Clarkdale. Ty nahradí stávající čipy Havendale na platformě Nehalem.
„Arrandale zvýší výkon grafiky, přičemž jeho spotřeba bude oproti procesorům Core 2 nižší," uvedl pro IDG Stephen Smith, viceprezident a ředitel skupinových operací společnosti Intel. Nové čipy budou podle něj navíc úsporněji využívat energii, což zlepší i životnost baterií u notebooků. Taktovací kmitočty budou podobné jako u dosavadních čipů, ale díky spouštění více operačních úloh v každém jádru přinesou větší úspory.
Tyto nové čipy se stanou součástí mikroarchitektury Westmere, která je pokračováním dosavadní architektury Nehalem.
Platforma Nehalem, používaná Intelem ve stolních počítačích s procesorem Core i7 integruje ovladač paměti a nabízí rychlejší komunikaci s komponenty počítače. Westmere nabídne ještě vyšší systémovou rychlost a výkon vzhledem ke spotřebě.
Vzhledem k tomu, že plynulý přechod na 32nm výrobní postup podporuje čipy řady Westmere, považuje Jacka Gold změnu strategie za rozumnou. Poptávka po čipech klesá a je proto optimální čas pro inovace, protože riziko je menší.
Výkonný ředitel společnosti Intel Paul Otellini, již dříve prohlásil, že investice do modernizace výrobních linek v dalších dvou letech dosáhnou 7 miliard dolarů, jelikož investice do výroby 32nm čipů sníží výrobní náklady a zvýší produkci.
Nové výrobní postupy navíc umožní výrobu malých integrovaných čipů, jenž bude možné vkládat například do set-top boxů či televize, což může Intelu pomoci ke vstupu na nové trhy a objevit nové příležitosti. S produkcí čipů s 32nm obvody začnou čtyři výrobní závody někdy v závěru roku 2009.
Zdroj: IDG News Service